Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl olur?

Karbonmonoksit zehirlenmesi nasıl olur?
20 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.313 kez okundu.

fft18_mf4940765

Manisanın soma ilçesinde gerçekleşen maden faciası sonrası ölüler üzerinde İzmir Adli Tıp kurumu tarafından gerçekleşen otopsi sonrası ilk belirlemelerde kişilerin karbonmonoksit gazı solumaları sonucu yaşamlarını yitirdikleri belirlendi. Peki ya bu gazın bu kadar zehirli olmasının nedeni nedir ?

Karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu, yangınlarda diğer toksik gazlarla birlikte, maden ocaklarında, egsoz dumanına bağlı olarak garaj veya benzeri yerlerde, propan yakıtı ile çalışan portatif kamp ısıtıcılarının kullanılması durumlarında karbonmonoksit zehirlenmesi sıklıkla görülüyor. Bu tür ortamlarda uzun süre kalan kişilerin bu gazı soluması sonucu ölüme neden olabilecek zehirlenmeler oluyor.

Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler aracılığıyla kana geçer. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bağlanır.

Karbonmonoksitin hemoglobinle birleşmesi sonucu karboksihemoglobin (COHb) oluşur. Vücudumuzda yer alan oksijen azalarak korbonmonoksit ile yer değiştirir. Kan dokulara yeterince oksijen taşıyamaz.

Kalp, beyin ve diğer organlarımız çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git