Kadir gecesinde neler yapılır

Kadir gecesinde neler yapılır
23 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 2.795 kez okundu.

kadir-gecesi

Diyanet Başkanlığının açıklamasına göre bu yıl kadir gecesi 23 Temmuz 2014 çarşamba gününe denk gelmektedir. Ramazan ayının son haftasına denk gelen bu güzel günde Yüce kitabımız “kuran-ı kerim”in indirildiği “Bin Aydan Daha Hayırlı Gece” olarak müslüman ülkelerinde dualar eşliğinde kutlanır. Ramazan ayının 27. gecesi kadir gecesidir.  Günahların affedildiği, insanların isteklerinin yerine geldiği hayırlı bir gecede neler yapacağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz, sayfamızdan bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kadir Gecesi, İslam dinine göre, Kur’an-ı Kerim’in vahiy yoluyla İslam Peygamberi Hz.Muhammed (s.a.v) e gönderilmeye başlandığı gecedir.

Kadir gecesinde neler yapılır

Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasûlullah (sas)’e: “- Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlullah (sas):
“- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, Beni Affet.” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tc. VI, 314).

Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.

Bol bol dua etmeliyiz. Ramazan ayında cami önlerinde dağıtılan h

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git