Kabızlık neden olur

Kabızlık neden olur
5 Ekim 2013 tarihinde eklendi, 2.049 kez okundu.

kabizligin-nedenleri

Son zamanlarda birden fazla takipcimizin sorduğu sorular arasında kabızlık ve nedenleri, teavi yöntemleri hakkında uzman hocalarımız tarafından derlenen bilgileri sizlerle paylaşmaya karar verdik. Öncelikle kabızlığın ne olduğunu ve hangi durumlarda ortaya çıktığını açıklayalım ;

Kabızlık nedir ?

Bağırsak hareketliğinin zorlaşması ve azalması olarak adlandırılır. Bağırsak hareketliğinin sıklığı her canlıya göre değişiklik gösterebilir. En az haftada 2 kez tuvalete çıkmak gereklidir. Dışkıya çıkamama gibi durumlar kabızlık olarak adlandırılır.

Kabızlığın Nedenleri ?

  • Su içmemek :
    Vücudu susuz bırakmamak ve içinde kafein ya da alkol olmayan sıvıları bolca tüketmek bağırsaklara ve dışkıya da sıvı katacağından, dışkılamayı da kolaylaştıracaktır. Günlük yaşantımızda en az 2 -3 litre su veya sıvı tüketmek sizleri kabızlıktan koruyacaktır.
  • Beslenme Düzeninin bozulması : Uzun yolculuklar veya geç saatlerde yenilen sindirimi oldukça zor olan besinler, sindirim sistemine zarar verebilir. Bunun en önemli örnekleri arasında yolculuk esnasında yenilen yiyeceklerin gaz,hazimsizlik ve şişkinlik yapması ve vücudun hareketsiz olarak uzun süre aynı pozisyonda kalması bunun en önemli kanıtları arasındadır. Günlük olarak tüketilen besinlerde sıvı miktarını azaltmak aslında kabızlığa doğru ilerlemektir.
  • Hareketsizlik : Dünya’nı çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmalar sonucu , yatalak hastaların veya kaza sonucu uzun süre yatması gereken hastaların kabızlık konusunda hareketi insanlara göre daha fazla risk altında olduğunu biliyormusunuz ? Hareket edildiği taktirde yenilen besin daha çabuk sindirilmektedir.
  • Doğum Yapmak : Ağır işleyen karın kasları sindirim konusunda zorlanır ve gebelik döneminde kişinin daha az hareket etmesi istenir, bu nedenle yeme isteği daha fazla olan kişi hazmetmede ve sindirmede zorluk çekebileceğinde bu dönemde kabızlık gözlenebilir.
  • Tiroid bezlerinin büyümesi ve işlemlerini yerine getirememesi, besinleri sindirmeyi zorlaştırır.Metobolizmanın yavaş olarak çalışacaktır. Sıvı tüketimi artmadığı sürece kabızlığın ortaya çıkacağını unutmamanız gerekir. Her ne kadar bu yapılması gerekenleri yapmanıza rağmen kabızlık gitmiyorsa, doktora görünmenizde fayda vardır.
  • Stres : İnsanın morali bozuk olduğunda çok az beslenmesine ve sağlığına dikkat eder. Otomatik olarak vücudun tüm parçaları stres altındayken görevini tam anlamı ile yerine getiremez.
  •  Lifli Yiyecekleri az tüketmek : Lif oranı düşük olan yağlı besinler arasında yer alan peynir,yumurta gibi besinlere günlük hayatımızda çok yer vermemiz sonucu kabızlık ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı lif oranı yüksek olan domates,brokoli,havuç,bezelye gibi besinleri tercih etmek en doğrusudur. Lif bağırsaklarda katı ve kuru dışkı oluşmasını engeller.
  • İlaçlar : Güçlü ağrı kesiciler başta olmak üzere,Kalsiyum ya da alüminyum içeren mide asidi ilaçları da (antiasit ilaçlar), idrar söktürücüler, yüksek tansiyon ve alerji ilaçları da kabızlığa neden olabilecek ilaçlar arasındadır.

Kabızlık sorunu neden olur, Kabızlığın nedenleri nelerdir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git