Kabakulak Hastalığı Belirtileri, Tedavisi, Aşı Süreci

Kabakulak Hastalığı Belirtileri, Tedavisi, Aşı Süreci
4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi, 2.372 kez okundu.

Kabakulak hastalığına geçmiş yıllarda çok sık rastlanırdı. Fakat günümüzde aşılamanın da etkisiyle görülme sıklığı azalmıştır. Geçmiş dönemlerde aşı olmamış yetişkinler de bu hastalığı geçirebilir. Kabakulak olmuş hastayla direk temas edilmesi veya damlacık yoluyla bulaşan bir virüstür. Hastalarla aynı ortamda bulunan kişilere nefes yolu ile bulaşma olasılığı yüksektir. Kabakulak hastalığı geçiren bir kişi hayatı boyunca tekrar bu hastalığa yakalanmaz.

Kabakulak Hastalığı Belirtileri

Kabakulak virüsü vücuda girdikten sonra 3. haftaya kadar belirti vermeyebilir.

  • Gözle görülen en büyük belirti kulağın arka tarafında şişlik oluşmasıdır. Şişlik olan yerde ağrı görülür.
  • Boğazda ağrı oluşur.
  • Yemek yemede ve konuşmada zorluk çekilmektedir.
  • Halsizlik, yorgunluk ve ateş görülür.

Kabakulak Yan Etkileri

Hastalık virüsü tükürük bezlerinden sonra vücudun diğer organlarına yerleşirse hastalığın seyri değişebilir. Bunlar çok nadir görülen yan etkiler olsa da her hastada risk vardır. Genellikle erkeklerde testis iltihaplanmaları görülür. Bu yüzden testislerde şişlik, ödem ve kızarıklıkla birlikte aşırı hassasiyet oluşur. Erkeklerde çok nadiren kısırlık olabilir.

Beyin zarı ve dokusunun iltihaplanması sonucu baş ağrısı ve ensede sertlik görülür. Hasta havale geçirip komaya girer.

Karında şiddetli ağrı, bulantı ve kusma görülmesi pankreas iltihabı belirtileridir. Çoğu zaman bu belirtiler 7 ila 10 gün arasında hafifler ve geçer.

Kabakulak Tedavisi

Kabakulak hastalığının belirli bir tedavisi yoktur. En iyi tedavi yöntemi yatakta dinlenmektir. Ateş yükseldiğinde ateş düşürücü ve ağrı kesicilerden yardım alınır. Şiş olan bölgeye sıcak uygulanması ağrıyı kesmede etkilidir.

Kabakulak Aşısı Süreci

Günümüzde kabakulak aşısı devlet tarafından aşı takvimlerine eklenmiştir. 12-15 aylarda ve 5-6 yaşlarda kızamık, kızamıkçık ve kabakulak karma aşısı olarak uygulanır. Aşının herhangi bir yan etkisi ya da zararı yoktur. Aşı yapılan kişilerde hastalığa karşı % 95-97 oranında koruma sağlanır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git