Julius Richard Petri Kimdir

Julius Richard Petri Kimdir
31 Mayıs 2013 tarihinde eklendi, 1.332 kez okundu.

Julius-Richard-Petri

Dünya’nın en ünlü arama motorlarından olan Google özel günlerde çok farklı çalışmalar ile bugün Julius Richard Petri için özel hazırlanmış doodle ile farklı bir giriş yapmış gibi görünüyor.

Julius Richard Petri Kimdir

13 Mayıs 1853 tarihinde Almanya’nın Barmen kentinde dünyaya gelen, bakteri uzmanıdır. Laboratuvar alanlarında sıklıkla adını duyduğumuz malzemelerden petri kabının icatını’da yapan başarılı bir kişidir. 1921 yılında 69 yaşında vefatının gerçekleşmesi ile beraber bir çok alanda otoriter çalışmalara imza atması adının devamlılığını yaşatmıştır.1871 ve 1875 yılları arasında Kaiser-Wilhelm-Akademi’de okumuş olan mücit 1876 yılında mezun olmasının ardından Berlin’deki  Charité Hastanesi’nde 1882 yılına kadar askeri doktor olarak görevini sürdürmüştür.

1877-1879 yıllarında Kraliyet Sağlık Ofisi (Kaiserliches Gesundheitsamt)’ne atanmış ve ünlü bakteriyolog Robert Koch’un asistanı olmuştur.

Petri kabı, hücre kültürlerinin yetiştirildiği camdan yapılmış yayvan yuvarlak bir kaptır.

Bilim alanında önemli katkı sağlamış olan  Julius Richard Petri’nin 161. yılı doğum gününü google’de unutmayarak ona özel farklı renk ve işlevde bulunan doodleyi hazırlayı düşünmüş olsa gerek.

degoogle

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git