it dirseği (Arpaçık) nasıl geçer

it dirseği (Arpaçık) nasıl geçer
1 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 3.117 kez okundu.

arpacik

insanlar arasında it dirseği olarak bilinen arpaçık, göz kapaklarındak iltihaplı yağ bezelerinden oluşmaktadır.  Yağ bezelerinin küçük şişlikler oluşturarak içerisinde barındırdığı ilhitaplanmalar göz yüzeyine baskı yaparak şiddetli bir şekilde ağrıya neden olur. Genel olarak her yaştan insanda görülen bu hastalıktan kurtulmak için neler yapılması gerektiğini sizler için uzmanlardan araştırdık.

it dirseği (Arpaçık) Neden Olur ?

  • Aşırı stres sıkıntı,
  • Tozlu ve havalandırmasız ortamlar,
  • Göz kanallarının kapanması veya tıkanıklığı
  • Başkalarının havlusunu kullanmak

it dirseği (Arpaçık) Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

Bu rahatsızlığı önemsemek gerekiyor, bir hekime başvurararak biriken iltihabın göze baskı yapmasını engellemek için cerrahi işlem yapılması gerekebilir.  Arpaçık tedavisi genelde damla ve kremler ile yapılmatadır. Bu konuda erken tedavinin olması göz kapakçıklarının rahatlatılarak göze baskının ortadan kaldırılması sağlanabilir. Göz kapaklarındaki mikrobik birikintiyi uzaklaştırarak ağrıyı ortadan kaldırmak mümkündür.

Göz kanallarının açılmasını sağlayan en iyi uygulama Sıcak veya ılık suya batırılmış bir pamuk parçası ile göz üzerine ufak baskılar yapılarak bir süre beklenir. İnsan sağlığı için oldukça önemli olan göz bölgesinde oluşabilecek arpaçık sorunlarında bu uygulamaları denemenizde fayda var.

İt dirseği(arpacık) şifalı bitkiler:

Çay,Gül suyu ve papatya çayı ile göze tampon yapılarak hava kanallarının açılmasına yardımcı olunur. Dışardan sürülecek olan közlenmiş soğanında it dirseği tedavisine iyi geldiği bilinmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git