İnternetten (E-Devlet) Cep Telefonu IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

İnternetten (E-Devlet) Cep Telefonu IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?
28 Mart 2016 tarihinde eklendi, 2.172 kez okundu.

Yurt dışında telefon fiyatları ülkemize oranla daha düşük fiyatlar ile satışa sunulduğundan yurt dışına seyahat edenler yanlarında 1 adet cep telefonu getirebiliyorlar. Cep telefonunun IMEI kaydı işlemlerini ise resmi devlet sitesi E-Devlet üzerinden halletmeniz yeni teknoloji sayesinde artık mümkün hale gelmiştir. IMEI kaydı yapılmadan cep telefonları ile görüşme yapmanızda mümkün görülmüypor.

Yurt dışından Ülkemize giriş yaptıktan 1 ay içerisinde e-devlet sitesinden pasaport noyu kullanarak kayıt yaptırabiliyorsunuz.

Pasaportla 1 telefon kayıt ettirtikten sonra iki yıl boyunca yeni bir telefon için IMEI kaydı yaptıramıyorsunuz.

yurt-disindan-gelen-telefon-imei-kayit-islemleri-gib

İnternetten cep telefonu IMEI kaydı nasıl yapılır?

 • E-Devlet şifreniz bulunması gerekiyor. (Ptt Merkez Müdürlüklerinden Kimlik belgeniz ile temin edebilirsiniz.)
 • Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonu kaydı vergini ödemelisiniz. (2015 yılında 130,50 Tl olarak alınan vergi Banka şubelerinden ve internet şubelerinden yapılabiliyor. İnternet Şubesi üzerinden Ödemeler menüsü altında yer alan Vergiler ve Borçlar kısmından ödeyebilirsiniz. Ödeme işleminden 1 Saat sonra E-devlet sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz.)
 • E-devlet üzerinden başvuru esnasında pasaport numarasını eksiksiz yazmalısınız.

E-Devlet Üzerinden Kayıt işlemi Nasıl gerçekleşiyor ?

NOT : 60 gün içerisinde imei kaydı yaptıramayanlar ancak tekrar pasaportla giriş yaptıklarında kayıt yaptırabilir. Bunun dışında ücretli olarak pasaport kaydı yapan şahıslar bulunmaktadır.

e-devlet-şifre

 • Tabi bunun öncesinde banka şubelerine vergi harç bedelini yatırmanız gerekiyor. Bununla birlikte bu işlemi yapmak için 60 gün üzeri zaman geçmemesi gerekiyor.

Sistem giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan bir ekranla karşılaşacaksınız.

 • Size ulaşabilecekleri bir Cep Telefonu yazın. Telefonun IMEI’ni öğrenmek için telefondan #06# yazarak arama tuşuna basınız.
 • Pasaport türünü yazarken 9 karakterli olması ve U,S,Z,P harfleri ile başladığına dikkat edin. G harfi ile başlayan pasaportlar Geçici pasaporttur. 7 rakamdan oluşan pasaportlar ise çok eski pasaportlardır.

-devlet-imei-kaydı

Tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra Devam Et tuşuna basınız.

Bunun sonrasında giriş yaptığınız bilgileri göreceksiniz. İster anlık olarak destek veren bankalardan ödemenizi yapabilir veya yaptıysanız Ödememi Kontrol Et tuşuna basabilirsiniz.

e-devlet-imei-kaydı-nasıl

Ödemeniz onaylanmışsa Alt kısımdaki gibi bir uyarı alacaksınız.

e-devlet-imei-kaydı-nasıl-yapılır

Bunun devamında Onayla tuşuna basıyorsunuz. Burda önemli olan Vergi ödemenizi bankadan yaptıysanız 1 saatlik bir süre bekledikten sonra başvurunuzu yapın. Onay işleminin ardından 12 saat içinde telefon numaranıza mesaj olarak IME numaranızın aktif hale geldiğine dair uyarı mesajı gelecektir.

En Sık Sorulan Sorular

 1. Merhaba,
  yurt dışında telefon getirdim, e devlet üzerinden imei kaydını yaparken kendi TC mi yazdım ancak isim soy isim kısmına kredi kartı sahibinin ismini yazdım. Pasaport kendi adıma kayıtlı olup, bu işlemi sabat saat 09:00 sıralarında yaptım. Ancak bu saat itibariyle halen e devletten kaydını yapamadım. “herhangi bir ödemeniz bulunmamaktadır” şeklinde uyarı vermektedir.
  1- biraz daha beklemelimiyim?
  2- yanlış olmuş ise bu parayı nasıl alabilirim?
  3- örnek dilekçe sizde mevcut ise e postama e mail olarak gönderebilir misin?

CEVAP

İşleminizin onaylanmama nedeni girilen bilgilerin eksik veya hatalı olmasından kaynaklıdır. Ben mail yoluyla ödemenizi nasıl iade alabileceğiniz örnek dilekçe formunu gönderdim. Bu nedenle telefon kaydınızı tekrar yapmanızda fayda var. Farklı bir kart deneyin.60 günü geçmesin.

Selma Hanım

2. Merhaba benim telefonumu kaydetmek için eşimin pasaportunu kullanıcaktım parayı kendi adıma yatırdım konu hakkında bilgim olmadığı için onun adına yatırmam gerekiyormuş bununla ilgili nasıl ödemeyi geri alabilirim . dilekçe yazılması gerektiğini söylediler, dilekçenin örneği varsa sizden rica etsem bana gönderirmisiniz.

CEVAP

Dilekçe örneğini mail yolu ile tarafınıza gönderdim. O paranın iade edilen kadar telefonu tekrar kayıt ettirmeniz gerekiyor.

Ayfer Hanım

Merhaba Admin.. benimde aynı sorunum bugün yurt dışından gelen telefonum için ziraat  bankasına pasaportla bilgilerini verip 131 lira harcı ödedim.  Ancak e devletten kayıt işlemi yapmak istediğim de pasaportun ülkeye girisi 60 günden fazla 65 gün olduğu için işlemi gerçekleştirmedim. İstanbul’da ikamet ediyorum. Makbuz elimde telefon yoluyla halledebilirmiyim acaba.. Birde yukardaki numaralar güncel?  Bilgi verirseniz çok sevinirim . İyi günler

CEVAP

O pasaportla tekrar aynı telefonu kayıt yaptırmak için Yurt dışına çıkıp giriş yapmanız veya giriş yapmış birinin pasaportuna kayıt yaptırmanız gerekiyor. Genel olarak bu işlemi 300 , 350 tl gibi ücretlerle yapanlar var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git