İlk kez ev alana 15 bin TL Devlet Desteği Şartları

İlk kez ev alana 15 bin TL Devlet Desteği Şartları
21 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 1.930 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup yurt içinde evi bulunmayan ve ilk kez ev almayı düşünenler için devlet tarafından uygulanan “Konut Hesabı ve Devlet Katkısı” detaylarının açıklanması ve ev faiz oranlarının düşmesi ile beraber ilk kez ev sahibi olacakların bu yardımdan yararlanmaları için gerekli şartlar açıklandı.

Devlet desteği programına göre “Konut Hesabı” açtıran kişilerin en az 3 yıl ödeme yapması durumunda 15 Bin devlet desteği yapılacağının açıklanması ile beraber, Aileler 18 yaşından küçük olan çoçukları için düzenli ödemeli konut hesabı açtırabilecek ve çoçuklarının geleceğini garanti altına alabilecek.

Yeni yönetmelik ile uygulanmaya başlayan Konut hesabında yurt içerisinde yer alan bankalara Tl hesabından katılım fonu hesabı açılacak ve vatandaşın parası bankada değerlenirken, 3 – 5 yıl arasında düzenli ödemeler sonrasında 13 – 15 bin TL devlet katkısı ev alımı sırasında verilecek. Hesap açılırken banka ve katılımcı arasında detaylı bir sözleşme yapılacak. Kişinin üzerine herhangi bir ev bulunuyorsa bu destekten yararlanamayacak. Kişinin devlet katkısından yararlanabilmesi için 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kendi adına kayıtlı herhangi bir konut sahibi olmaması gerekiyor.

Hesabın açılışından sonra bir sefere mahsus en fazla 30 bin Tl yatırılabilecek. Ödemeler aylık ve 3 aylık olarak düzenli bir şekilde yapılacak. Aylık ödemelerde en az 250 Tl, en fazla 2 bin 500 Tl yatırılabilecek. Devlet katkısından yararlanmak isteyenlerin 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapması gerekiyor.

Devlet Konut Katkısı Detayları

  • Düzenli ödeme ile 36 – 47 ay ödemesini yapanlar 13.000 Tl yardımdan yararlanabilecek.
  • Konut hesabına 48 – 59 ay ödeme yapanlar 14.000 Tl katkı alabilecek.
  • 60 ay ve üzeri olanlar için yapılacak yardım %20 olacağından ödenecek tutar en fazla 15.000 Tl olacaktır.

Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlarda devlet katkısı içerisinde yer alacak.

Yönetmenliğin 26 Ağustos 2016 yılında yürürlüğe girmesi ile beraber birçok kişi detayları merak etmeye başladı.

Devlet tarafından yapılacak konut katkısı Aile Bakanlığı bütçesine bu amaç konulan ödenekten bir defaya mahsus karşılanacaktır. Alınacak dairesinin %25 lik kısmı hesaba peşin olarak yatırılması gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git