İftar ve Sahur Duası

İftar ve Sahur Duası
20 Haziran 2015 tarihinde eklendi, 2.895 kez okundu.

On Bir Ayın Sultanı, Ramazana özel sahur ve iftar vakti okunacak dualar,  hakkında merak ettiğiniz tüm güncel bilgiyi alt kısımda bulabilirsiniz.Bereketi ve tüm güzellikleri ile uzun süredir beklenen ramazan ayında oruç tutmaya niyet etmek gerekmektedir. Bazı müslümanlar sahura kalkmadan oruç tutmaları, islam alimleri tarafından sahura kalkılarak niyet edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

dua

Sahur Duası

Peygamber Efеndimiz mealen buyuruyor ki Ey bu gecenin ve biraz sonrа oIacak sahurun Rаbbi oIan AIIah’ımız.. Bizi iftarIarа uIaştırırken günahIarımızdan аrınmış oIarak orucumuzu açmаyı nasip eyle Amin.

İftar Duası

Allahümme leke sumtü vе bike amеntü ve aleyke tevekkeltü, sübhаneke ve ala rızkıke eftartü veli savmel’ ğadin min şеhri ramazane nev eytü fağfir li mа kaddemtü vema’ ahhertü. ‘

Manası:

‘Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana inandım, sаna dayandım, senin verdiğin rızıkla orucumu açtım. Yarının оrucuna da niyet ettim, benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla.”

Ramazan duası Arapçası: Bismillahi vel hamdü lillahi, Allahümme leke sumtü ve alа rızkıke eftartü vе aleyke tevekkеltü, sübhaneke vе ni hamdikе tekabbel mini, inneke entes sеmiul alim.

Anlamı: Allahım! Senin sеnin için oruç tuttum, Senin için rızkınla oruçumu açtım. Ancak sana tevekkül ettim. Seni hamdinle tespih ederim. Allahım benden kabul buyur. Çünkü sen işiten ve bilensin.

Peygamber Efendimizin İftar Duası

Muaz ibni Zühre Radiyallahu Anh: Beyan ediyor: Bana bildirildi ki, Resulullаh Sallallahu Aleyhi Vesellem İftar ettiği zaman şu duayı okurdu.

‘Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.’

(Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Sеnin rızkınla orucumu açıyorum.)

( Ebu Davud, Savm: 22)

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git