İç Kanama Belirtileri Nelerdir

İç Kanama Belirtileri Nelerdir
15 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 9.178 kez okundu.

İc-kanama

Vücut kısmında hiçbir şekilde görülmeyen genelde organ,doku ve vücut boşluklarında meydana gelen kanama çeşitleridir. Ayrıca “internal kanama” olarakta tıp alanında adlandırılır. Vücut kısmının hiçbir yerinde görülmeyecek bir durum olan iç kanamalar şiddetli ağrı veya kanamaya bağlı olarak anlık şoka neden olabilir.

Vücut kısmının dışında olan yaralanmalar sonrası kanama rahat bir şekilde görüldüğünden daha hızlı müdahale edilebilir. Fakat bu durum iç kanamada mümkün olmazken zaman kaybı sonrası hastanın ölmeside kaçınılmaz bir durumdur.

İç Kanama Neden Olur ?

  • Hızlı bir şekilde yüksekten düşme, trafik kazaları gibi şiddetli bir yere çarpma sonrası iç kanamalar ortaya çıkar.

Kanama bozuklukları olan kişiler ve antikoagülan ilaç kullanan kişiler zaman zaman kendiliğinden kanama sorunları yaşayabilirler. Bazı kişilerin ilaç ve alkolü kötü yönde kullanmaları kanamaların artış göstermesine neden olacaktır.

İç Kanama Çeşitleri ve Belirtileri

İntrakraniyel Kanama Belirtileri

Kafa iç kısmından olan kanamalar sonrası kişide ilk gözlemlenen tansiyonunun yükselmesi gözlemlenebilir.

– Durduk yere başın ağrıması
– Nöbetler
– Mide Bulantı ve kusma
– Denge ve koordinasyon kaybı
– Bilinç kaybı, hareketlerde bilinçsizlik

Karın İçi Kanamanın Belirtileri:

Belirtisi en kolay anlaşılan kanama çeşitidir. Bunun nedeni kanama iç kısımda biriktiğinde ağrı ve hareketler sonrası ağrının şiddetlenmesi kaçınılmaz bir durumdur. Genelde Siyah ve katran gibi dışkı ve Kırmızı veya kahve renkli kusmuk bu durumun habercisidir.

-Zayıflık
-Baş dönmesi veya sersemleme
-Nefes darlığı
-Kan basıncında bir düşüş

Üriner Sistem Kanaması :

Idrar yollarındaki kanamanın klasik bulgusu “hematüri” yani idrarda kan varlığıdır. Kan kaybı çok fazla olursa, şoka yol açabilir. Oldukça önemli bir sorundur, kesinlikle doktor kontrolünde olmak gerekir.

İç kanamaların neden olduğu diğer yaygın belirtilerden bazıları şunlardır;

– Ağız, burun veya kulaklardan gelen kan
– Kan tükürmek ya da kanlı öksürük
– Soğuk ve nemli cilt
– Renk olarak Solukluk
– Nabızın zayıflaması
– Şok durumu

Kanamanın yerine ve miktarına bağlı olarak iç kanamalar, oldukça ciddi olabilir. İç kanama riskinin arttırdığı bilinen bazı özel hastalıkları olan kişilerde, dikkatli koruma gerekir. Sayfamızdan iç kanama belirtileri ve neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler yer almaktadır. Şiddetli düşme gibi durumlarla karşı karşıya kalırsanız, hastanede kontrol altına kalmanızda fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git