Hans Reichenbach Kimdir

Hans Reichenbach Kimdir
3 Temmuz 2013 tarihinde eklendi, 2.487 kez okundu.

Hans Reichenbach Kimdir, Hans Reichenbach Hayatı Biyografi

Alman, filozof ve fizikçi. Yeni Olguculuk’un öncüsü ve Viyana Çevresi diye bilinen felsefe akımının kurucularındandır.

26 Eylül 1891′de Hamburg’ta doğdu, 9 Nisan 1953′de Los Angeles’da öldü. Orta öğrenimini doğduğu kentte, yüksek öğrenimini Stuttgart’ta Technische Hochschule’de bitirdikten sonra Berlin, Münich ve Göttingen üniversitelerinde felsefe okudu. 1915′de Erlangen Üniversitesinde, olasılık konusunu içeren çalışmasıyla felsefe doktoru sanını kazandı. 1920-1926 arasında profesör olarak Stuttgart Yüksek Teknik Okulunda, 1926-1933 döneminde Berlin Üniversitesinde, 1933-1938 yıllarında İstanbul Üniversitesinde felsefe tarihi, fizik felsefesi ve mantık okuttu. 1938′de ABD’de, California, 1947′de Columbia, 1952′de Fransa’da Sorbonne Üniversitesi’nde görev aldı, bir yıl sonra gittiği Los Angeles’da öldü.

Reichenbach’ın düşünce odağını olasılık kuramı ile zaman ve uzay kavramlarının önsel (a priori) olmadığı görüşü oluşturur. Geometri ve fiziğin mantıksal yapısını konu edinen araştırmalarından sonra, bilgi kuramının usun çözümlenmesine değil, bilimin çözüm­lenmesine dayandırılması gereğini savundu. Ona göre, düşünme eylemini yöneten usun öğelerini araştırmak, ilkelerini sergilemek kesin ve gerçek bilgiyi sağlamak için yeterli değildir, felsefe için önemli olan bilimin erek ve içeriği, arasındaki temel bağlantıyı açıklamaktır.

Felsefenin kaynağı gözlem ve deney bilimlerinin verilerinden doğan gerçeklerdir. Çünkü felsefe de bir bilimdir. Kant’ın ileri sürdüğü ve önsel bir nitelik taşıdığını savunduğu, zaman ve uzay kavramlarının kaynağı nedensellik ilkesidir. Reichenbach, zaman ve uzay kavramlarının kaynağını araştırırken Einstein’ın geliştirdiği görelilik kuramından yararlanır. Bu kurama göre zaman yeryüzünün dönüşüyle değil ışık hızıyla belirlenebilir, uzay da onunla bağlantılıdır.

Eserleri (başlıca) : Axiomatik der relativistischen Raum-Zeit-Lehre, 1920, (“Göreceli Zaman-Uzay Öğreti­sinin Aksiyomatiği”); Ziele und Wege der heutigen Natur- pbilosophie, 1931, (“Bugünkü Doğa Felsefesinin Yolu ve Ereği”); Wahrscheinlichkeitslehre, 1935, (“Olasılık Öğre­tisi”); From Copernikus to Einstein, 1942, (“Kopernikus’ dan Einstein’e”); Philosophical Foundations of Quantum Mechanics, 1944, (“Kuantum Mekaniğinin Felsefi Temel­leri”); Elements of Symbolic Logic, 1947, (“Sembolik Man­tığın Öğeleri”); The Rise of Scientifıc Philosophy, 1951, (Bilimsel Felsefenin Doğuşu, 1981); Experience and Pre- diction, (t.y.), (“Deneyim ve Öndeyi”).

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git