Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir
18 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 2.652 kez okundu.

Sağlık yönünden oldukça fazla tükettiğimiz bitki çaylarının ne gibi hastalıklara fayda sağladığı konusunda birçoğumuzun merakını giderecek olan yazımızda, fazla tüketilen bitki çaylarının zararlarıda yer almaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde önemli destek sağladığı bilinen bitki çaylarını kullananların sayısıda oldukça fazladır.

Bitki çayları kan şekerini düzenleme,Sakinleştirme ve yağ yakma özelliği ile zayıflamak isteyenlerinde sıklıkla kullandığı bir içeçek türüdür. Vücüdun ihtiyacı kadar tüketilmesi gerektiğinin üstünü çizen uzmanlar günde 2-3 bardaktan fazla tüketilen bitki çaylarının tansiyon problemlerine neden olduğunu belirtiyor. Ülkemizde oldukça fazla bitki çayı çeşitinin bulunması, her yaştan kişinin bunları kullanmasında etkilidir. Bitkilerin içeriği ve faydaları bulunmasına rağmen, fazla tüketilmesi olumsuzlukla sonuçlanabiliyor. Uzmanlar 3-5 dakika sürede bitki çaylarının demlenmesi gerektiğini, bu süreden az olduğu taktirde herhangi bir fayda sağlamayacağını söylüyor.

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir

Chai Çayı

Bağışıklık sistemini güçlendirmesi yanı sıra kanser ile mücadele konusunda içerdiği özel maddeler sayesinde birçok kişinin tükettiği çaylar arasında yer alıyor. Bünyesinde barının fitokimyasal ve antioksidan soğuk kış aylarında enfeksiyon hastalıklarından korunmanıza yarar sağlıyor. Kadınlarda adet döneminde ortaya çıkan tatlı ataklarına ve ağrılara çözüm olarak oldukça etkileyici.

Beyaz Çay

İçerisinde yer alan “Kateşin” metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Kanser oluşumunda etkişi olan faktörleri azaltarak hastalıklarla mücadeleyi sağlıyor. Cilde esneklik kazandırarak, yaşlanma ve kırışıklık gibi sorunların önüne geçerek daha kaliteli bir cilde sahip olmanıza imkan sağlıyor. Kalp sağlığını koruması ile beraberiyi ve kötü kolestronlarda önemli rol oynuyor.

Yeşil Çay

En çok kullanılan bitki çaylarından biri olan yeşil çay içerdiği epi-gallo-kateşin-3-gallat (EGCG) sayesinde metabolizmayı düzenleme ve hızlı çalışmasını sağladığı için zayıflamak isteyenler tarafından tüketiliyor. Böbrekler tarafından salınan anjiyotensin dönüştürücü enzimlerine karşı kan basıncını düzenlerken, tansiyonun düşürülmesinede olumlu katkı sağlıyor. ülseratif kolit, Chrohn gibi bağırsak hastalıklarınada çözüm sunuyor.

Ihlamur Çayı

Enfeksiyon hastalığına yakalanan birçok kişinin tercih ettiği ıhlamur,limon ve farklı bitki çayları ile kış çayı olarak tüketilebiliyor. Vücutun direncini arttırarak hastalıklarla daha iyi bir şekilde mücadele edilmesine imkan tanıyor. Boğaz kısmında ortaya çıkan sigara ve benzeri maddeler ile oluşan tahrişleri ortadan kaldırırken, iltihap giderme ve ağrı kesme özelliği sayesinde oldukça sık tercih ediliyor. Fiyatları son zamanlarda kg bazlı 100 – 200 arasında değişen ıhlamur çayı hazır olarak marketlerde satılıyor.

Papatya Çayı

Sakinleştirme konusunda oldukça başarılı bir besin değerine sahip olan papatya, Uyku problemlerini ortadan kaldırma ve adet döneminde ortaya çıkan ağrıları azaltma konusunda tercih ediliyor. 6 Aydan büyük olan bebelerde gaz spazmlarının ortadan kalkmasında önemli rol oynuyor. Özellikle son zamanlarda farklı çeşitlerinin bulunduğu papatyalarda zehir maddelerinin bulunması nedeniyle, güvenilir yerlerden satın alınması öneriliyor.

Rezene Çayı

Annesini emen bebeklerin gaz oluşumunu engellemek için anneler tarafından tüketilmesi önerilen rezene, kasları yumuşatarak gaz ve şişkinlikleri ortadan kaldırıyor. Antimikrobiyal içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirirken, iştah problemlerininde önüne geçiyor. Adet dönemlerinde rahatlatıcı özelliği bulunuyor.

Nane Çayı

Vücudu birçok bakterilere karşı koruyan Antioksidan özelliği mide yanması ve bulantısı gibi sorunlara çözüö sunuyor. Reflü hastalarında meydana gelen ekşimeleri ortadan kaldırıyor. Boğazın kurumasını engellerken, yumuşamasını sağlıyor.

Kuşburnu Çayı

C,B1,B12 gibi içerdiği vitaminler ile vücütun dinç olmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak sağlayan kuşburnu çayı Antioksidan yapısı sayesinde enfeksiyon hastalıklarına karşı vücütu koruyor. Ayrıca kan temizleyici ve raşitizm ilacı olarakta kullanılıyor. A vitamini ve karotenoid göz sağlığında önemli bir etki sağlıyor.

Ada Çayı

İçeriğinde yer alan maddeler bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve bakteri çoğalmasını engelliyor. Kuru öksürüğün tedavisinde önerilen ada çayının yaprakları doğal antibiyotik etkisine sahip. Demleme esnasında buharın solunması ile akçiğerin temizlenmesi ve sinüslerin rahatlamasına olanak sağlıyor. östrojen içeriği ergenlik öncesi çoçuklarda kasılmadan neden olmasından kaynaklı, hamilelik döneminde pek önerilmiyor. Beyin gelişimi ve hafızayı güçlendirmesi nedeniyle sıklıkla tercih ediliyor.

Melisa Çayı

Deprasyon ve sinir hastalıklarında uzmanlar tarafından önerilen melisa yatıştırıcı özelliği sayesinde oldukça etkili. Şişkinlik, Hazımsızlık ve gaz gibi durumlarda kişinin rahatlamasına olanak sağlıyor. Yapraklarında yer alan açucu yağ virüslerde savaşmadan önemli bir rol oynuyor. İçeriğinde yer alan rozmarinik asiti beynin algılaması ve öğrenme işlevlerini arttırması ile biliniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git