Hamilelerde Göbek Fıtığı

Hamilelerde Göbek Fıtığı
16 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 2.933 kez okundu.

Göbek fıtığı göbek çukuru içinde veya yakınında görülen boyutu değişen bir rahatsızlıktır. Görüntü olarak göbek deliğinin dışarı doğru büyümesi olarak görünür. Göbek fıtığı genellikle kadınlarda görülür ve bunun en büyük sebebi hamileliktir. Müdahale edilmediği taktirde büyük risklere yol açabilmektedir.

Doğumsal Zayıf Nokta

Göbek fıtığı doğumsal zayıf nokta olarak da adlandırılabilir. Ayrıca bu rahatsızlık yalnızca hamilelerde değil çocuklarda da görülebilir. Bunun nedeni bebek doğarken anne ile arasındaki kordon kesilir. Bebeğin karnındaki et parçası bir kaç hafta içinde düşer ve karındaki boşluk tamamen kapanır. Tamamen kapanmadığı durumlarda bebeklerde göbek fıtığı görülür ya da kapanıp ergenlikte tekrar açılması durumunda da bu yaş grubundaki insanlarda görülebilir. Hamilelerde göbek fıtığı oluşmasında ağır yük kaldırma, fazla ıkınma, bel bölgesine fazla yüklenme, oturup kalkarken dikkatsiz ve seri hareketler yapma, fazla kilolar ekstra neden olmaktadır.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Tedavi olarak geçici bir şeyler uygulamak veya bu rahatsızlığı önemsiz görmek daha büyük sorunlara yol açabilir. Fıtık daha da büyüyebilir, geçse daha yine tekrarlayabilir. Bu hastalığın tedavisi cerrahi yama tedavisi olarak geçmektedir. Yama yöntemi ise iki farklı şekilde uygulanır. Birincisinde açık tedavi olarak yapılır ve uygun fiyatlı yamalar kullanılır. İkincisinde ise kompozit yama denen biraz maliyetli bir yama kullanılır bu da kapalı ameliyat olarak yapılır. Ameliyatın olduğu gün veya 1 gün sonra taburcu edilirsiniz. Tüm bunları yaşamamak için hamilelikte daha dikkatli olmanızda fayda var.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git