Gut Hastalığı Nedir, Tedavi Yöntemleri

Gut Hastalığı Nedir, Tedavi Yöntemleri
28 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 2.246 kez okundu.

Hayatımız boyunca duyduğumuz hastalıklar arasında yer alan GUT hastalığının tarihi oldukça eskidir. Birçok kişi zengin hastalığı olarak tabir ettiği gut hastalığını hastalık olara kabul etmez. Kanda ürik asidin birikip eklemlerde kristelleşmesi ile şişme ve ağrılara neden olan hastalık sonrası ilaç kullanımı ve tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Herhangi bir belirtisi olmadan anlık olarak gelişen bu hastalık ; Genetik nedenlerle birlikte bazı hastalıklar ile ortaya çıkar. Özellikle ayağı etkilemesi nedeniyle hastaların yaşam standartlarının düşmesine neden olur.  Ürik asit kristalleri vücudun soğuk bölgelerine daha kolay bir şekilde yerleşir. Hastalığın meydana çıktığı alanda şişlik,sertlik ve ağrı meydana gelir.

gut-hastaligi

Gut Hastalığının Belirtileri

Gece uyku esnasında ağrı ve şişmeler ile ortaya çıkan bu hastalık hareketlerde kısıtlanma ve derinin kızarması ile ortaya çıkar. Kaşınma ve Uyuşma gibi durumlar uyarı niteliğindedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasında Protein ağırlıklı kırmızı et, sakatat (ciğer, böbrek, uykuluk vb) ve somon benzeri yağlı balıklar ile midyebenzeri çeşitli gıdaların oldukça fazla tüketilmesi hastalığa davetiye çıkarır.

Gut Hastalığı Aşamaları

 • asemptomatik hiperürisemi
 • akut gut artriti
 • interkritik gut
 • kronik gut

Kanda bulunan fazla ürik asit seviyelerinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadınlara göre erkeklerde görülme durumu daha fazladır. Bunun nedeni olarak erkeklerde ürik asit seviyesinin daha yüksek olması gösterilebilir.

Neler Gut Hastalığına Neden olur ?

 • Alkol : İçerisinde yer alan Pürin maddesinin yüksek olması.
 • Genetik : Aile bireylerinden birinin daha önceden bu hastalığa yakalanması ile %20 oranında hastalığa elverişli olma durumu
 • Hormonal Değişimler : Kadınlarda menopoz döneminde ürik asit seviyenin yüksek olması
 • Pürin değeri zengin besinler
 • Protein ağırlıklı besinler : kırmızı et,sakatat, somon benzeri yağlı balıklar
 • İlaçlar : Aspirin ve idrar söktürücüler gut hastalığında önemli rol oynar.
 • Böbreklerin işlevinde Zayıflama
 • Aşırı kilo (obezite) ve Ameliyatlar

Gut hastalığına yakalanmış kişiler dengeli ve sağlıklı bir şekilde besin değerleri yüksek protein zengini olmayan gıdalarla beslenmelidir. Sadece besinlerle iyileşmesi mümkün olmayan bu hastalığa ilaç tedaviside eşlik etmelidir.

Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Hayatınız boyunca bu hastalığın devam edeceğini düşünmek yerine bu hastalıktan tamamen kurtulmakta sizin elinizdedir. Zaman içerisinde hareketlerinizde kısıtlanmalar ve ağrılar kalitesiz bir yaşam standartı benimsenize neden olabilir. Öncelikle verilen diyetlere uymalı hastalıktan tamamen kurtulana kadar ilaç tedavisine devam etmelisiniz. Üreik asit seviyesini düzenleyen ilaçların uzun bir süre kullanılması gerekir. Bol su tüketmek hastalığının diğer bir parçası olarak gösterilir.

Ağrı ve şişmeler sonrası uzun süre ayakta durmak yerine dinlenmek ve ayağı kalp hizasında veya yukarıda tutarak şişliği en aza indirmeye çalışmak daha az ağrı çekmenize yardımcı olur.
Gut hastalığı nedir,gut hastalığına neden olan yiyecekler,gut hastalığı nasıl geçer ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git