Günlük Su ihtiyacının Önemi

Günlük Su ihtiyacının Önemi
26 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 2.103 kez okundu.

İnsan vücudunun %70 i insan kanının %90 ı ve insan beyninin %80 i sudan oluşmaktadır. Su doğadaki en yaygın çözücülerden olup bütün canlılar için bilinen tek yaşam kaynağıdır. Bu denli önemli bir maddenin vücudumuzda eksilmesi direk olarak hayati tehlikeye düşmemize sebep olacaktır. Bu yüzden gün içerisinde vücudun su dengesi korunmalı ve mümkün olduğunca insan vücudu susuz bırakılmamalıdır.

Susama içgüdüsünün bilinmeyen tehlikesi

Bütün insanlar ve hayvanlar içgüdüsel olarak susama adındaki içgüdüye sahiptirler. Bu içgüdü vücut susuz kaldığında ortaya çıkan bir dürtü olup vücudu su bulmak için harekete geçirir. Ama uzmanlara göre sürekli susayan bireyler günlük hayatta vücudunun su ihtiyacına dikkat etmeyen bireylerdir. Uzmanların açıklamaları genel olarak susamadan su içilmesi yönündedir. Çünkü vücut susuz kalırsa hiçbir faaliyetini sağlıklı olarak yerine getiremez. Bu sebepten ötürü imkan olduğu müddetçe vücuda ihtiyacı kadar su alınmalıdır.

Günlük Su ihtiyacı Ne Kadardır?

Bu soruya genelde 2-3 litre arası cevabı verilse de bu tamamen değişken bir kavramdır. Çünkü insan vücudu aldığı besinlerden de su ihtiyacını giderebilir ya da aşırı terleyerek normalinden daha da fazla suya ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden günlük su ihtiyacının belirleyicisi yine insanın ta kendisidir. Bilim adamları bu yüzden İnsanın su ihtiyacı gibi genel bir terim yerine Günlük su ihtiyacı gibi daha özel bir terim kullanmaktadırlar.

Bu yüzden günlük su ihtiyacına göre su tüketmeye özen gösterilmeli ve mutlaka çok susamadan su içilmelidir. Aksi takdirde organlar susuz kalacak ve işlevlerini sağlıklı olarak yerine getiremeyeceklerdir. Ayrıca günlük ihtiyacı olan suyu alamayan bünyenin bağışıklık sistemi zayıflayacak ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelecektir. Eğer vücudun su dengesi kritik seviyelere inerse dikkat dağınıklığı bulanık görme hatta bilinç kaybına kadar ilerleyen sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git