Güneş Tutulması Nedir ? Güneş Ne Zaman Tutulacak

Güneş Tutulması Nedir ? Güneş Ne Zaman Tutulacak
9 Mart 2016 tarihinde eklendi, 2.189 kez okundu.

Türkiye’den rahatlıkla izlenebilecek olan güneş tutulmasının ne zaman yaşanacağı hakkında merak ettiğiniz ayrıntılar sayfamızda yer almaktadır. İnsanlık ve Doğa için muhteşem olay niteliğinde olan Güneş Tutulması 9 Mart 2016 Çarşamba akşamı gerçekleşecektir. Yıl içerisinde birkez gerçekleşecek olan güneş tutulması saat : 03:57’de rahatlıkla görülebilecek. Türkiye’nin illeri bu doğa olayına birebir şahit olamazken, hazırlanan illüstrasyon videoları ile güneş tutulmasının detaylarını görebilecek.

Tam olarak güneş tutulması Sumatra, Borneo Sulawesi ve Pasifik Okyanusunda yer alan konumlarda rahatlıkla görülebilecek. Güney/Doğu Asya, Kuzey/Batı Avustralya, Pasifik ve Hint Okyanusu  gibi bölgelerde ise parçalı olarak görülecektir.

Türkiye 21 Haziran 2020 yılında gerçekleşmesi beklenen Halkalı Güneş tutulmasıı parçalı olarak izleyebilecek.

Güneş Tutulması Nedir ?

Güneşin çok parlak olan ışıkyuvarı Ay’ın karanlık gölgesi ile örtülür ve böylece Güneşin ışıkyuvarından çok daha soluk olan Güneş tacı çıplak gözle rahatlıkla görülebilir hale gelir. Güneş tutulmasına çıplak gözle ancak tutulma zamanında güvenli bir şekilde bakılabilir. Tutulma esnasında parlak yıldızlar ve gezegenler gözel görülebilecek kadar karadır. Dünya yüzeyindeki dar bir koridorda gözlenebilir.

Çin, Koreler (ikisi birden), Japonya, Filipinler, kuzey Avusturalya ve hatta Alaska’nın bir kısmı bile parçalı güneş tutulmasına şahit olabilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git