Güneş (Sıcak) Çarpmasına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?

Güneş (Sıcak) Çarpmasına Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir ?
29 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.500 kez okundu.

Soğuk havaların geride kalması ile beraber sıcak hava yurdun birçok yerinde kendini göstermeye başladı. Mevsim normallerinin üstünde seyreden yaz aylarında öğlen saatlerinde sıcak havanın oldukça fazla olması nedeniyle uzmanlar sağlık yönünden zararları olabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Aşırı sıcağa maruz kalan kişilerde ; bulantı,kas krampı,baş dönmesi,kuru- sıcak- ağrılı cilt ve ateş gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor.  Bunun nedeni vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların aşırı sıcak sonrası bozulması ve farklı etkilerin ortaya çıkmasına neden olması gösterilebilir.

Güneş çarpması sonrası kişilerin halsiz ve uykuya eğimli oldukları görülmektedir.  Aşırı sıcaklardan korunmak için gün içerisinde 10:00 – 16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerekir.

Risk Grubundakiler için farklı önlemler alınması gerekiyor

65 yaş üstü yaşlılar ve 5 yaş altı olan çoçukların sıcak yaz aylarında daha dikkatleri olmaları gerekiyor.  Yüksek tansiyon hastaları,diyabet ve böbrek yetmezliği olan hastalar,kanser ve aşırı kilolu olan kişilerinde sıcak havalarda dışarda durmamaları, gerekli tedbirleri almaları şapka, şemsiye benzeri aksesuarlar kullanmaları öneriliyor.

Vücüt ısısının daha fazla yükselmemesi için sıcak havalarda terletmeyen ince ve açık renkli bol kıyafetler tercih etmeliyiz, ayrıca orjinal güneş gözlükleri kullanmalıyız.

Güneşe karşı duyarlılığınız bulunuyorsa, güneşe çıkmadan yarım saat öncesinden doktor tarafından önerilen kremleri kullanmanız gerekmektedir. Günde yaklaşık olarak 3 litre sıvı tüketilmelidir.

Sıcak Yaz havalarında sıklıkla karpuz,peynir gibi kahvaltı türü gıdalar tercih edilmelidir. Aşırı yağlı,asitli ve şeker oranı yüksek olan gıdalar gün boyu sizi olumsuz bir şekilde etkileyeceğinden uzmanlar tarafından pekte önerilmemektedir. Fırsat buldukça ılık su ile yapacağınız duş sizi rahatlatacaktır.

Havanız güzel olmasını fırsat bilen kişiler aşırı kilolarından kurtulmak için yapacakları uzun ve yorucu egzersizlerden yaz aylarında uzak durmalıdır. Sabah erken saatlerde veya akşam gölge saatlerde yapmalıdır.

Güneş Çarpması Tedavi Yöntemleri

Sıcağa maruz kalan kişi gölge ve serin bir alana getirilerek üzerinde yer alan sıkı giysiler gevşetilir. Hastanın kusma ihtimaline karşı, hasta yan bir şekilde yatırılır. Vücut ısısını düşürmek için hastanın soğuk su ile ıslatılmış bir bez, baş,ense ve koltuk altlarına konarak vücut ısısının düşmesi sağlanır. Hastanın bilinci açık değilse herhangi bir sıvı verilmemesi gereir ve en yakın sağlık kurumuna götürülmelidir.

güneş çarpmasına ne iyi gelir, güneş çarpması belirtileri ne zaman başlar,güneş çarpması kaç gün sürer

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git