Glisemik İndeks Nedir?

Glisemik İndeks Nedir?
2 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 584 kez okundu.

Son günlerde diyetisyenlerden çok fazla miktarda duyduğumuz düşük glisemik indeksin ne olduğunu biliyor musunuz ? Sizler için araştırdık.

Glisemik İndeks yediğimiz gıdanın kana karışma hızı olarak ifade edebiliriz. Bir parça beyaz ekmek suda bile çabuk çözündüğü göz önünde bulunursa midemizde ne kadar hızlı çözüneceği tahmin edilebilir. Bu sayede de kana çok daha hızlı karışır ve insülin değerini yükseltir. Beyaz ekmek gibi çabuk sindirilen gıdalar yüksek glisemik indekse sahiptirler.

Düşük glisemik indekse sahip olan gıdalar ise daha geç kana karıştığından kan şekerinin ani yükselmesini engeller. Yani daha geç sindirilirler. Bu sayede de daha geç acıkmamızı sağlarlar. Diyetisyenler de geç acıktırdığı için glisemik indeksi düşük gıdaları önerirler.

Bir kaç örnek vermek gerekirse ;

  • Saf protein ya da safa yakın her türlü proteinin bu değeri 0′dır. Et ürünlerinin çoğu 3 saatte sindirilirler.
  • Lahana, enginar, kereviz gibi sebzelerde glisemik indeksi 0 olan gıdalardır.
  • Mercimek, kuru fasülye, barbunya gibi baklagillerin de yine değeri 0′dır.

Ancak uzmanlar bu konuda şöyle bir uyarı yapıyor. Düşük glisemik endeksli gıdalardan çok yenilmesi halinde yüksek glisemik yük diye bir durum oluşurmuş ve bu durum glisemik indeksin yüksek olarak algılanmasını sağlarmış.

Sanırım bu önerilere dikkat ederek kilo vermek çok da zor olmasa gerek. Sağlık yönünden oldukça fazla bilgiyi sizler için araştırmış ve doğru bilgilere daha rahat ulaşmanızı sağlamayı hedefledik.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git