Gamma Knife Nedir?

Gamma Knife Nedir?
14 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 1.929 kez okundu.

Beyin cerrahları tarafından beynin anormal kısımlarında farklı bir kesiye gerek olmadan ameliyat yapmaya imkan sağlayan oldukça başarılı bir yöntem olarak bilinmektedir.  Beyin dokusunda yer alan hastalıklı dokuların gamma ışınları sayesinde daha hızlı bir şekilde yok edilmesine olanak sağlar. Stereotaktik raydocerrahi adı verilen ve uzmanlar tarafından kullanılan bir teknik olarak bilimektedir.

Sistemin en büyük özelliği normal beyin dokusuna zarar vermeyecek enerjisi ile 201 adet küresel yerleşimli ve ayrı kaynaklardan elde ettiği ışınları hastalık noktasında bütünleştirerek yüksek enerjiyi dokuya aktarma özelliği ile hastalıklı dokuyu ortadan kaldırması hedeflenir. Radyasyon tedavilerine göre daha farklı bir alt yapısı olan bu işlem tek seansda tamamlanmaktadır. Uzmanlar açık beyin müdahalelerinin mümkün olmadığı ve yüksek risk grubunda olduğu durumlarda tercih edilir.

Tedavi esnasında kullanılan cihaz anormal dokuları belirlemek için stereotaktik  çerçevenin uygulanacak alan sayesinde tümörün yeri tam olarak belirlenir.

Gamma knife tedavi nasıl gerçekleşir ?

Kafanın sabit bir şekilde olması için metal çerçeve uygulanarak sabit kalması hedeflenir.  Hasta uygulanacak cerrahi öncesi hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra hastaneye gelir.  Çerçevenin yerleştirildiği bölgelere lokal anestezi uygulanması gerekir.

Müdahaleyi yapacak uzmanların çerçevenin iyi bir şekilde yerleştiğini kontrol ettikten sonra görüntü alma işleminde dokuları belirlemesi gerekir. Hastaya yapılacak işlemler konusunda bilgi aktarımı yapıldıktan sonra, hasta makinanın içerisine kaydırıldıktan sonra ışın işlemine başlanır. Verilecek her bir ışının gerekli sürede doğru kısma verildikten sonra hasta çıkarılır ve kontrol altına alınır ve durumu izlenir.

Gamma knife ile hangi tip beyin tümörleri tedavi edilebilir?

İyi huylu beyin tümöleri arasında bulunan ; Menenjiomalar, hipofiz adenomları, akustik nöromalar gibi sorunların tedavisinde.

Kötü huylu beyin tümörleri (beyin metastazları, glial tümörler) tedavi amaçlı uygulanır.

Gamma knife tedavisi avantajları nelerdir?

Kafatası açılmadan cerrahi tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hasta müdahale sonrası sosyal ve iş yaşamına hızlı bir şekilde dönül yapabilir. Tedavi esnasında anestezinin kullanılmaması açık cerrahi müdahale yapılamayacak hastaların tedavisini mümkün kılar.

Gamma knife Riskleri Nelerdir ?

  • Tedaviye bağlı ölüm riski %0.5’in altındadır.
  • Tedaviye bağlı kalıcı sakatlık riski %2’nin altındadır.
  • Tedaviye bağlı geçici sakatlık riski %3’ün altındadır.

Gamma knife nedir, Gamma knife tedavisi,Gamma knife uygulayan hastaneler ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git