Filler İle İlgili 10 Gerçek

Filler İle İlgili 10 Gerçek
3 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 2.191 kez okundu.
  1. Filler Arılardan Korkar.

Oxford üniversitesinde bir grup öğrencinin yaptığı gözlemde fillerin arıların sokma sonrasında yarattığı acıyı hiç bir zaman unutmadıkları fark edilmiştir. Fillere arı sesi dinletildiğinde gümbürtüye benzer sesler çıkarıp diğer filleri uyardıkları, arıyı kovmak ister gibi sağa sola salladıkları ve arkalarına bakmadan kaçtıkları gözlemlenmiştir.

2.Dişi Filler Sürü Halinde Erkek Filler Yalnız Yaşar.

Filler ergenliğe geldiklerinde erkek filler ailelerini terk edip yalnız yaşamaya başlarlar. Sadece erişkinliğe ulaştığında çiftleşmek için sürüye katılırlar.

3.İnsanlar El Filler Diş Tercihinde Bulunur.

İnsanların hayatı boyunca hangi elleri kullanacaklarını seçmeleri gibi filler de hangi ön dişlerini kullanacaklarını seçer. Bir file baktığımızda yıpranmış dişi bize sağlak mı solak mı olduğunu gösterir. Fazla kullanılan diş daha yıpranmıştır.

4.İnsanlar Dışında Çenesi Olan Memeli Sadece Fillerdir.

Fillerin çeneleri insanlarınkinden farklıdır. Alt çeneleri üst çenesine göre kısadır. Bu sayede hortumlarını daha rahat hareket ettirip yiyecekleri ağzına daha rahat götürebilirler.

5.Bir Fil Ölürse Diğer Filler Yas Tutar.

Fillerin ölü bir fil gördüklerinde yas tuttukları gözlemlenmiştir. Üstelik ölen filin kendi sürülerinden olması da gerekmez. Ölmüş filin bedeni açıktaysa bedenini dallarla ve yapraklarla örterler. 2012 yılında ölen fillerle iletişi kurmasıyla tanınan Lavrence Antony’nin cenazesine iki büyük fil sürüsü katılmıştır, cenazeye gelmek için Antony’nin evine kadar gelmişlerdir.

6.Bir Fili Hortumunda Yaklaşık 50 Bin Kas Vardır.

Fil hortumu içinde çok az yağ bulunur ve hiç kemik yoktur. Hortum tamamen yüzeysel ve iç kaslardan oluşmuştur. Hortumdaki kaslar kafatasının arasındaki kemiksi açıklığa bağlıdır.

7.Fillerin Hamilelikleri 2 yıl sürer.

Fillerin hamilelik süreci 2 yıldır. 2 doğum arasında dört ile beş yıl fark vardır. Genelde filler yağmur mevsiminde doğum yaparlar. Yeni doğan bir filin boyu ortalama 85 cm kilosu ise 120 kg civarındadır.

8.Filler Ayakta uyurlar.

Bir fil gün boyunca sadece 2 saat uyumaktadır. Öğlenleri ise ağaç altında kestirir. Ancak bir filin uyuduğunu anlamak çok zordur çünkü ayakta uyurlar. Yakalanmış ya da sirklerde çalışan filler bir süre sonra insanları gözlemleyerek insan gibi uyumayı öğrenirler.

9.Filler At Kadar Hızlı Koşabilir.

Erkek filler saniyede 6,8 m yani saatte 25 km koşabilirler. Dişi filler ise saniyede 6,6 m koşabilirler.

10.Filler Çok İyi Tırmanıcıdır.

Bir fil kocaman cüssesiyle keçiler gibi dağın yamaçlarına tırmanıp otlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git