Faranjit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Faranjit Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
10 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 2.167 kez okundu.

Üst solunum yolu hastalıkları arasında yer alan “Faranjit” insan yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ağız ve burun boşluğuun arka duvar kısmında ortaya çıkan iltihaplanmalar akut ve kronik olmak üzere iki sınıfta incelenebilir. Hızlı bir şekilde gelişen iltihaplanmalar akut farenjit olarak adlandırılırken, Daha uzun ve ağrılı olarak seyreden farenjit türü ise kronik(müzmin) faranjit olarak adlandırılır.

Faranjit Belirtileri nelerdir ?

Boğaz kısmında yanma, kuruluk,ses kısılması,urun akması,halsizlik gibi durumlar gözlemlenebilir. Boğaz üst solunum yolunda enfeksiyona bağlı olarak ağrılar ortaya çıkar.  Kronik farenjitte belirtiler daha farklı olup, yanma,gerilme,boğazı sık sık temizleme isteği vardır.

Kronik faranjitte hava kirliliği,sigara ve nargile benzeri tütün ürünleri önemli bir rol oynayarak boğaz kısmını tahriş eder. Uyku esnasında ağızın kuruması ile beraber ağrılar hissedilecek kadar şiddetli olabilir.

Ses kısılması, Öksürük ve Lef bezlerinin şişmesi diğer belirtileri arasında gösterilebilir.

Faranjit Nedenleri nelerdir ?

Kış aylarında Soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan grip ve farklı hastalıklar ile virüsler akut faranjite neden olabilir. Öksürük ile hava saçılan mikroplar ağız veya burnunuzu mikrobun bulunduğu ortaya değdirmeniz ile bulaşıcı olduğundan faranjit başlangıçına zemin hazırlar.

Bakteriyel bir iltihap olmadığı süreç, ilaç olarak antibiyotik kullanmak virüs nedeniyle ortaya çıkan ağrıları azaltmaya yardımcı olmayacaktır.

Faranjit ; sigara, nargile  alkol, kuru hava, tozlu hava, hava kirliliği, geniz akıntısı, çok sıcak veya soğuk yiyecek – içeçekler nedeniyle boğaz kısmı daha çabuk tahriş olacağından faranjite sebebiyet vermektedir. Reflü hastalarında mide asitlerinin soluk ve yemek borusuna kaçması ile boğaz daha çabuk tahriş olmaktadır.

Havaların ısınması ile beraber bitki ve çiçekler havaya polen dağıtır. Özellikle bahar alerjisi olan hastalar için etkisi çok olan polenler boğaz kısmında tahrişlere neden olarak kronik faranjitin oluşmasına neden olur. Halk arasında Saman nezlesi olarak bilinir.

faranjit-nedir

Faranjit Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu durumlarda ciddi enfeksiyonlarla mücadele etmek için antibiyotik kullanılabilir. Sorunun durumuna göre ağrı kesiciler ve ağız için gargaralar tercih edilirken, Tuz ve Karbonatla yapılan gargaralar tedavinin hızlanmasına yardımcı olmasına rağmen, naneli gargaralar ağrının azalmasını sağlamaktadır.

Faranjit Gargara Hazırlanması : İlk olarak göz kararı adaçayını kaynattıktan sonra soğumaya bırakın ılık olduğunda ağzınızda 20 – 30 saniye gargara yaptıktan sonra ağız içerisinde ağrının azaldığını görebilirsiniz.

Burun kemiğinde eğrilik Alerji,Sinüzit ve reflü gibi hastalıklar bulunuyorsa, antibiyotik bir işe yaramayacağından bu hastalıkların tedavisi yapılması gerekebilir.

Faranjit Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vücudun dinlenmesini sağlamak
  • Alkol ve Benzeri Tütün ürünlerinden uzak durmak
  • Kirli ve tozlu havaların barındığı yerlerden uzak durmak
  • Aşırı soğuk veya sıcak olarak tüketilen yiyecek ve içeçeklerin faranjitin iyileşme süresini uzatması
  • Yaz aylarında terleme ile beraber üşüme ve isal olma sonrası vücüt bağışıklık sisteminin zayıflaması
  • Alerjiye neden olan gıdalardan uzak durmak
  • Her yaştan insanda görülebilecek reflü hastalığı olanlar akşam saatlerinde çay,kahve,Kola ve Alkol gibi içeçeklerden uzak durmaları gerekmektedir. Aşırı Acı ve baharatlı gıdalar Faranjitin ağrı yapmasına neden olur.
  • Boğaz içerisindeki ağrıdan dolayı devamlı boğaz temizleme hissi olanlar, boğaz temizlemeden kaçınmalıdır.
  • Boğazın kuruması özellikle uyku esnasında ağızdan nefes aldığınızdan ortaya çıkar ve ağrılar şiddetli olur. Yanınızda uyku esnasında ılık bir su koyarak sıvı tüketimini arttırmanız gerekmektedir.
  • Tuzlu ve karbonatlı su ile gargara, Adaçayını demledikten sonra soğumasının ardından gargara yapmanız tavsiye edilir.

Kronik farenjitin ağrı ve belirtilerini ortadan gecici olarak kaldırabileceğiniz yöntemler üst kısımda yer almaktadır. Boğaz ağrısını azaltmak için ağız hijyenine önem vermeniz ve günlük dişinizi fırçalamanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git