Facebook Virüs Temizleme

Facebook Virüs Temizleme
21 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 14.001 kez okundu.

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi yeni virüslerinde ortaya çıkmasında etkili oluyor.Sosyal paylaşım siteleri arasında dünyanın lider isimlerinden Facebook’un başı bu aralar virüslerle büyük dertte, Virüs link ve etiketleme sistemi ile çalışarak yayılmaya devam ediyor.

Virüs bulaşmış bir facebook hesabından yapılan paylaşımlar neler ?

  • ’Liseli kızların öğretmen ile sevişme görüntüleri aşağıdaki sitede’ şeklinde bir mesajla “dropboxusercontent” isminde bir siteye yönlendiren virüs, kullanıcının hesabında otomatik olarak paylaşım yapıyor.

YETENEK SİZSİNİZ’E KATILDIM VİRÜSÜ’

Türkiye’nin meşhur programı Yetenek Sizsiniz de Facebook virüsünden nasibini aldı. Virüs, ’Yetenek Sizsiniz’e katıldım. Linke tıklayın’ şeklinde bir mesaj ile kullanıcıların duvarına otomatik bir gönderme yapıyor.

Virüsün çok farklı bir özelliği daha bulunuyor, Virüs yemiş olan kişi virüslü video linkini paylaşarak tüm arkadaş listesini otomatik etiketleyerek daha çok kişinin virüs yemesini sağlıyor. Böylelikle virüs bulaşan bilgisayar arttıkça virüs sahibi para kazanmaya devam ediyor.

2 gün önce bu virüs konusunda neler yapacağımı araştırırken aslında virüs’ün facebook hesabına değil Google Chrome, Mozilla firefox gibi tarayıcıların eklentiler kısmına yüklendiğini ve facebook hesabınızı başka bilgisayardan açtığınızda böyle bir durumun olmadığını farkettim ve eklentiler konusunda ne gibi değişiklikler olduğunu araştırmaya başladım. Daha önceden hiç görmediğiniz bir eklenti mevcut ise silmenizde fayda var.

VİRÜS NASIL ÇALIŞIYOR ?

Kişi çevrim dışı olduğunda virüs devreye girerek paylaşımları hızlı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Son dönemlerde herkezde bu sorun olduğu için kesin olarak sizi uyaran kişiler çıkacaktır. Zaten hareketler ve paylaşım kısmınızdan da sizden izinsiz yapılan paylaşımları görebiliyorsunuz.

FACEBOOK VİRÜSLERİNDEN NASIL KURTULURUM?

Facbook virüsüne maruz kalan kullanıcıların;
-Antivirüs ve antispy programları kullanmaları,
– İnternet tarayıcılarının ayarları ve eklentilerini kontrol etmeleri (Google Chrome için Ayarlar>Uzantılar , Mozilla Firefox için Eklentiler)
-Facebook uygulamalar bölümünü kontrol