Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir

Erozyondan Korunma Yolları Nelerdir
11 Mart 2014 tarihinde eklendi, 10.039 kez okundu.

Erozyonun bir diğer adı aşınım demektir. Yer kabuğunu meydana getiren kayaçların akarsu ve benzeri dış etkenler tarafından yıpratılıp yerinden oynaması sonucu başka bir yere doğru kayması ve taşınması olayına erozyon denmektedir. Peki erozyonun korunma yolları nelerdir? Kısaca bilgi aşağıda yer almaktadır.

Tarımda kullanılan alanların %70′i özelliklerini kaybederek dünya genelinde toplam kara üzerinde %30 civarında çölleşmeye neden olmuştur. Dünyada erozyon nedeni ile çölleşme durumu bulunan 110 ülke bulunur. Bu alanda B.M Çevre Programları tarafından yapılan hesaplar ile dünya genelinde çölleşme ve erazyonu engelleyebilmektek için yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur.

Türkiye topraklarının ise, %90′ı su erozyonu, %1′i de rüzgâr erozyonunun etkisi altında kalmaktadır.Tarım topraklarında bu oran su erozyonu için %75  miktarındadır.Türkiye erozyondan dolayı yılda 500 milyon ton, verimli toprak kaybolmaktadır.

Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen bu verime sahip topraklar, doğal döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir… Erozyon bilinçsizlik ve insan etkisiyle telafi edilemez boyutlara hızlı bir şekilde ulaşabilir.Erazyon nedeni ile kaybettiğimiz verimli topraklar, tarım alanında üretim kapasitesinin çok fazla düşmesine neden olabilir.Erazyon doğal nedenlerden gerçekleşir.

Erozyon çeşitlerinden olan su erozyonu en çok etkisi bulunan bir erazyon çeşitidir.Yağmur damlalarının aşındırması yüzey akışa geçen sularında önemli bir etkisi bulunur. Erazyon çeşitleri oldukça fazladır, bunun en önemli olanı rüzgarın etkisi ile ortaya çıkan aşınma ve taşınma olayıdır.

Erozyonun verimli toprakların kaybına yol açmasının yanında peri bacalarının oluşmasına neden olmuş, doğal bir güzellik alanının oluşarak turizm bölgesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. İlerleyen yıllar sonunda farklı erozyon çeşitlerinden olan korunmuş sütun erozyonu bu oluşumlara sebep vermektedir.

erazyon

Erozyondan Korunma Yolları

TOPRAK EROZYONU
Karaları oluşturan kayaçlar farklı doğa olayları arasında bulunan yağışlar,seller ve rüzgar, sıcaklık gibi çeşitli doğa olaylarının etkisiyle aşınırlar. Kayalar gündüz ısınır ve hacimleri hızlı bir şekilde arta, gece havaların soğuması sonrası hacim küçülür. Bu genleşme ve büzülmeler sonucu kayaların bir kısmı parçalanır. Akarsu ve Seller geçtikleri alanlarda bulunan kayaları parçalar ve aşındırır ve bunun sonrasında çarpan kayalar ufalanır. Kaya çatlaması ile beraber o kısma giren su donar.. Donma işlemi sırasında genişleyen hacim kayaların parçalanmasına neden olur. Şiddetli bir şekilde gelen rüzgarlar, yeryüzünde yer alan  kum ve çeşitli  parçaları etrafa savurur. Etrafa hızlı bir şekilde savrulan taneler kayalara çarparak daha fazla ufalmasına neden olur.İnsanlar çeşitli nedenlerle  kayaları kırar veya parçalar, ufalmasına neden olurlar. Ayrıca çeşitli bitkiler kayaların çatlakları arasında yetişirken kökleri büyüdükçe kayalar çatlar. Kaya çatlakları arasında yaşayan bazı canlılar da tam anlamı ile kayaları parçalara ayırır. Parçalanan Kaya taşları sular ile farklı alanlara taşınırken daha fazla ufalanır. Daha sonra bitkisel ve hayvansal atıkların birleşmesi sonucu topraklar oluştur.
5 cm’lik bir toprağı oluşumu için en az 500 – 2000 yıl gerekmektedir.

Toprak bu uzun süreçte mineral bakımından zenginleşir. Toprak birçok bitkinin yetişmesine önemli bir katkı sağlar. Yaşamımız için çeşitli yiyecekleri toprakta yetiştirmekteyiz.Yeryüzünde yer alan tüm Canlıların  Su,Hava yanı sıra toprağa ihtiyaçları bulunmaktadır.
Toprağın mineralce zengin kısmı verimli olan en üst bölümü olarak bilinir.Aşırı derece olanYağmur sonrası oluşan sel ve rüzgar, akarsular toprağın bu kısmını aşındırarak toprak erozyonun oluşmasına neden olur. Erazyon sonrası alt kısımda yer alan verimsiz tabaka genelde ortada kalır. Toprak erozyonun nedenleri arasında kimyasal atık ve farklı yapılaşma gösterilebilir.

TEMA vakfı tarafından , toprak erozyonuna karşı farklı örnek çalışmaları yürüten bir sivil toplum örgütüdür.
TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN!

EROZYONDAN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?
Erozyon genelde eğimli yerlerde ortaya çıkar. Bitki örtüsünün yeterli olmadığı yerlerde de erozyon çok olur.
Korunmak için;
1. Çevrenin ağaçlandırılması, ormanların korunması gerekir. Ağaç kökleri toprağı tutarak kaymasını önler, ağaç yaprakları yağmurun hızını daha fazla azaltır.
2. Baraj ve bentler yapılmalıdır.
3. Rüzgar perdelikleri yapılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git