El Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

El Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır
4 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.510 kez okundu.

El-Ayak-Bakimi-01Mevsimlere göre yaşınızı daha çok ortaya çıkaran El ve Ayak tırnak bakımlarının nasıl olması gerektiğini sizler için araştırdık. Kış aylarında soğukla ve yaz aylarında sıcak ile temaslardan dolayı yıpranma ihtimali oldukça yüksektir.Devamlı bir şekilde yapılan rejim  kürleri  de  vücuttaki albümin ve mineralleri yok ederek tırnakların daha basit bir şekilde kırılmasına neden oluyor.

Uzmanlar,  manikür  yapmanın  en  uygun  zamanının,  alınacak  uzun  ve  ılık bir duştan sonra olduğunu belirtiyorlar. Tırnak  etlerinin  yumuşaması  ve  manikürden  daha sağlıklı sonuç  alabilmek  için,  ellerin bir süre sabunlu  suda bekletilmesi  gerektiğini  belirten  uzmanların  başka  önerileri  ise  şöyle devam ediyor ;

“Ojenizi  temizledikten sonra yumuşaklık  ve  parlaklık  kazanmaları  için,  tırnaklarınızı  limonla  ovun.  Tırnak  etlerinizi  kesmek  yerine,  tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve temizleyin.Daha fazla verim alabilmek için tırnaklarınızı törpü ile düzeltin. Ellerinize  nemlendirici  sürmeyi  unutmayın.  Ellerinizi kısa bir süre ılık  suda  duruladıktan  sonra kurulama devamında aynı  şekilde nemlendirici  sürün.  Tırnaklarınıza  önce  sertleştirici  sürün.  Böylece  tırnaklarınız  hem  güçlenecek  hem  de  kalıcı  parlaklık  kazanmış  olacak.  Ojenizi  sürdükten  sonra,  hızlı bir şekilde kurumasını  istiyorsanız,  ellerinizi  buzlu  suda  bir  süre  bekletin.  Tırnaklarınızı  ve  ojenizin  rengini  muhafaza etmek  için,  sadece bir kere tırnak  koruyucu  sürebilirsiniz.”

Havaların ısınması tatilin habercisi olarak yorumlanmaktadır. Bu nedenle Uzmanlar, yaz aylarında bayanların devamlı giydiği sandalet ayakkabıların içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak isteyenlerin pediküre önem vermesi gerektiğini birkez daha vurgulamaktadır. Yaz aylarında ayakların en az 10 dakika boyunca limonlu veya sabunlu suda beklemesi gerekiyor. Ayrıca deniz, kumsal gibi alanlarda bulunacak kişiler tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi mikrop kapma oranını ortadan kaldırıyor.

“Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz kesmeye dikkat edin. Çabuk uzamaması için etlerinizi kesinlikle kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını düzene sokmak için ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize doğru yapın. Ayaklarınızı suda bir müddet bekletin ve havluyla nemini alın. Daha sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten sonra, ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın.”

Uzmanlar, çok yürüyen kişilerin ayaklarını mutlaka dinlendirmesi gerektiğini de ifade ederek, bunun için yapılacak işlemin çok basit olduğunu anlatıyor:

“Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun, içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve yorgunluk alıcı bir jel veya krem ile bir süre masaj yapın.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git