EBOLA Virüs Hastalığı ve Korunma Yolları

EBOLA Virüs Hastalığı ve Korunma Yolları
27 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.727 kez okundu.

Genellikle kadın ve erkek her iki cinste ve primatlarda görülen, viral hemorajik ateş biçiminde ciddi hastalık durumuna ve ölüme yol açan bir hastalıktır. Hastalık genel olarak Afrika’da görülmektedir. Afrika’nın sahra altı kesimi adı verilen bölgede ; Gine,Sierra,Liberya,Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Gabon, Uganda, Leone ve en son olarak da Nijerya da rastlanan hastalık, adını Ebola adı verilen bir nehirden almıştır.

1976 yılında ilk kez görülmüştür ve bu yılda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Sudan’da aynı zamanda iki salgına sebebiyet vermiştir. 2014’te yapılan araştırmalar sonucu, 2615 vakadan 1427’si hayatını kaybetmiştir. Bu zamana kadar dünyada Ebola vakası 5843 kişi, ölenlerin sayısı ise 2900 kişidir. Ölüm oranı yüzde elli ila yüzde doksan arasındadır. Ebola virüsü, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 4.risk grubu patojen olarak kabul edilmiştir.

Ebolanın iki tipi bulunmaktadır ; 1.Ebola Fildişi Kıyısı 2.Ebola Reston şeklindedir.

Ebolada bulaşma, hastalık etkeni olan virüsün maymun ve meyve yarasalarının kan ve vücut sıvılarıyla insanlara bulaşması şeklinde olmaktadır. İnsana bulaştığında, virüsü taşıyan kişinin kan ve vücut sıvılarıyla direk olarak bulaşma, kişinin virüs bulaşan eşyalarına temas etmekle indirekt bulaşma ve hastalık taşıyan hayvanlarla temas etmekle bulaşma olmaktadır. Ateş yükseldiğinde, bulaştırıcılık başlamış demektir. Erkekler, yedi haftaya kadar sperm yoluyla hastalığı bulaştırmaya devam ederler.

Virüs vücuda girdikten sonra 8-10 gün içerisinde belirtiler görülebilmektedir. Nefes almada güçlük çekme, yutmada güçlük, boğaz ağrısı, göğüs ağrısı, baş ağrısı, öksürük, gözlerde kızarıklıklar, deride döküntüler, yüksek ateş, karın ağrısı, iştahsızlık, ishal, kusma görülebilmektedir. Ebola, çok hızlı seyreder. İlerlemiş vakalarda tansiyonda düşme, burun, makat vb.vücudun iç kesimlerinde kanamalar, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının bozulması görülebilir.
Tanısı, hastanın kanınında lökosit ve trombosit düzeylerinin azalması, karaciğer fonksiyon testlerinin yükselmesi, bağışıklık sisteminde zayıflama ve pıhtılaşma bozukluklarıyla belirlenir. Şüpheli vakalarda eliza testinde immünoglobülin A’nın tespiti yapılmaktadır.Virüs izolasyon testi ve PCR Testi yapılarak tanı konulabilmektedir.
Kesin bir tedavisi yoktur. Hasta, sağlıklı kişilerden ayırt edilmeli, oluşacak sıvı-elektrolit dengesizliği giderilmeli, tansiyon ve satürasyon bozuklukları düzenlenmelidir.

ebola-virusu

Hastalığın yayılımını engellemek için hasta kişi, sağlıklı kişilerden izole edilmeli, karantina altına alınmalıdır. Hasta kişinin yanında kişisel koruyucu giysiler giyilmelidir. Kişisel hijyene dikkat edilmelidir. Hasta hayvanlar yenmemeli ve temas etmekten kaçınılmalıdır. Hayvanlar usulünce itlaf edilmeli ve cesetleri usulünce bertaraf edilmelidir. Ölen kişilere temas edilmemelidir. Salgının bulunduğu ülkeye seyahat edilmemelidir. Salgının bulunduğu ülkelerden gelen kişiler bulaştırıcılık açısından yakın takibe alınmalıdır. Hastanın yakınları, sağlık personeli ve cenaze hizmeti veren kişiler risk grubunda oldukları için gerekli koruyucu tedbiri almalıdırlar. Ebola virüsüne dair herhangi bir aşılama programı yoktur. Bununla birlikte çalışmalar devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git