Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Doğum Parası Nasıl Alınır ?
20 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.643 kez okundu.

15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için SGK tarafından verilen doğum parası, bu tarih öncesi doğan çoçukları kapsamamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi web sitesinde yer alan, doğan çoçuğun kaçıncı çoçuk olduğunun belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihi öncesi doğan çoçuklarda sayılır ifadesinden bazı vatandaşlar doğum parasını alabileceklerini düşünmektedirler.Bundan kaynaklı olarak genel araştırmamda 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan bebeklere doğum parasının verilmeyeceği telefon ile teyit edilmiştir.

633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesinde yer alan şartlar doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibari ile uygulamaya geçilmiştir. Türk vatandaşı olan kişiler birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında devlet tarafından doğum yardımı alabilecekler. Annenin sağ ve bebeğin canlı olarak dünyaya gelmiş olması diğer ayrıntılar arasında yer alıyor.

sut-parasi

Doğum Parası Başvuruları Nasıl Yapılır ?

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İlinizde yer alan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve yurt dışında bulunanlar için konsolosluklar ve Büyükelçilikler aracılığı ile başvurular yapılabilecektir. Kamu kurumunda çalışan personel ise çalıştıkları kurumlara başvurular belgelerini verebilirler. Başvuruları şahsen veya kargo yolu ile yapabilirsiniz.

Bu konu hakkında aklınıza takılan sorular için ücretsiz olarak 144 veya 183 nolu telefonlardan bilgi alabilirsiniz. Sizlere gerekli belgeler hakkında ayrıntılı bir bilgi verirken,görüşme sonrası T.C. kimlik numaranızı talep etmeleri işlemin ne kadar hızlı gerçekleşeceğini göstermektedir. SGK tarafından çalışan sigortalı bayanları kapsayan doğum parası için bazı detayları yerine getirmeniz gerekiyor. Ayrıca yurt dışında yaşamını sürdüren Türk Vatandaşları Mavi kart sahibi olmaları ile bu yardımdan faydalanabilecekler.


Doğum Yardım Parası Dilekçe Formunu İndirin ve Doldurun


Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir ?

  • 1 yıl içerisinde 120 gün sigortalı olmak
  • İşten Ayrıldıktan Sonra 300 Gün içerisinde doğum yapmak
  • Bebeğin ve annenin sağ olması
  • Bebeğin kimliğinin çıkmış olması gerekmektedir.

Doğum parası nasıl alınır, Doğum parası için gerekli evraklar nelerdir ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git