Doğum Kontrolü İçin Spiral Yöntemi Nasıl Olur?

Doğum Kontrolü İçin Spiral Yöntemi Nasıl Olur?
25 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 1.640 kez okundu.

Doğum kontrol yöntemlerinden bahsetmeden önce doğum kontrolünün yararlarından söz etmek doğrudur. Çünkü insanlar doğru olup olmadığını bilmedikleri bir şeyi kullanma durumuna gitmek istemezler. Pek çok doğum kontrol yani kontraseptif yöntemin insanlık tarihi boyunca kullanılan ve gerekli bir durum olduğunu bilmemizde yarar vardır. Ülkemizde özellikle son on yıllarda çokça duyulan aile planlamasının önemi, bir ailenin kısacası maddi ve manevi sorumluluklarının elverdiği ölçüde çocuk sahibi olabilme durumunu saptanması sonucu bir takım koruma yöntemleri hakkında ebeveynleri bilinçlendirmek demektir.

Bu bilinçlendirme oldukça önem arz eder. Çünkü bilgisiz insanların düşünmeden çocuk sahibi olmaları o çocuklar için başta eğitim, sağlık, psikolojik yönden iyilik yetersizliklerine kadar varır. Anne ve baba için bu durum sosyal ve ekonomik çöküşü ve daha sonra psikolojik olarak bunaltının sebebi olmaktadır. Bir ailenin maddi olanaklarının elverdiği çerçevede, çocuklarını ilkokuldan üniversiteye kadar okutabilmelerine kadar süren süreçte göz önüne alınmalıdır.

Söz gelimi işçi bir babanın maddi olanaklarının dar bir çerçevede olduğundan dolayı fazladan çocuk sahibi olmak gibi bir durumda çocuk yeterli eğitimi ve ilgiyi göremeyeceğinden ve akranlarının durumunun kendisinden farklı olmasına üzüleceğinden üzüntüye ve strese kapılır. Ailesini yadırgayabilir ve ebeveynler zor duruma düşebilirler.
Doğum kontrolü hakkında bilinçlenmiş anne babalar yada anne baba adayları olanaklar dahilinde çocuk sahibi olmalarının geleceğin kendileri açısından çok daha verimli olacağına emin olabilirler.

spiral

Doğum kontrol yöntemleri konusunda en önemli ve yaygın olan bir yöntemdir spiral yöntemi. Eski Mısır’da dahi insanlar tarafından yüzük adıyla kullanılmaktaydı. Şu anda hastanelerde aile planlaması bölümlerinde, doktor polikliniklerinde, toplum sağlığı merkezlerinde sağlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Kısaca bahsetmek gerekirse rahim içine yerleştirilen T harfi çeklindeki parmak boyutundaki araç, tuba tüplerinden yumurtalıklara sperm geçişini engelliyor. Ve bakır rialar hormon içerdiklerinden, sperm geçişini engellemeyi daha da etkin kılıyor. Kadınların adet dönemlerinde taktırmalarının gerektiği ve bazı durumlarda taktırmadıkları bilinmelidir.

Bunlar; sebepsiz yere kanamaların olduğu durumlar, doğum yapmamış kişiler, genital enfeksiyon hastalığı olan kimseler, uzun süre çocuk sahibi olmak istemeyenler. Spirallerin 10 yıla kadar da 5 yıla kadar da koruyuculukları vardır.Bu süreye kadar koruma oranı %97’dir.Ancak 10 yılı geçtikten sonra maalesef koruma yüzdesi azalmaya başlar. Zaten %100 koruyuculuğun olmaması yalnız koruma yöntemleri arasında en güvenir yöntemlerden biri olduğunun bilinmesi gerekiyor. Spiraller takıldıkları andan sonra 3 ay boyunca kanamada artış, ağrı olabilir. Bu durum geçicidir. Spiral takıldıktan sonra ayda 1 kez daha sonralar 3 ayda bir ve 6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekir. Spiraller kayabilme ihtimali çok az da olsa vardır. Uzun süre çocuk sahibi olmak istemeyenler için ideal bir yöntemdir. Yalnız her koruyucu yöntemin %100 koruma olanağı olmadığı bilinmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git