Din Kültürü Öğretmen Açığı varmı

Din Kültürü Öğretmen Açığı varmı
17 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 1.652 kez okundu.

Son zamanlarda en çok merak edilen konular arasında, Din Kültürü derslerinin seçmeli olması ve bazı okullarda dersin resim, matematik, sosyal bilgiler öğretmenleri tarafından verildiği, formasyon eğitiminin kaldırılması ile İlahiyat mezunlarının öğretmenlik hakkının ellerinden alındığını iddia eden İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin eylem ve açıklamaları soru önergesine konu edildi.

 ogretmen-acigi
İstanbul Milletvekili Dr. Celal Dinçer tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından çevap verilmesi istenen soru önergesi şu şekilde soruldu ?
Eğitimde 4+4+4 sistemine geçilmesiyle birlikte ilk ve ortaöğretimde Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve temel dini bilgilerinin seçmeli ders olarak müfredata girmesiyle çok fazla Din Kültürü öğretmenine ihtiyaç oldupu, İstanbul’da bazı okullarda bu dersin resim, matematik, sosyal bilgiler öğretmenleri tarafından verildiği, formasyon eğitiminin kaldırılması ile İlahiyat mezunlarının öğretmenlik hakkının ellerinden alındığını iddia eden İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin eylem ve açıklamaları olmuştur.
Bu iddialarla ilgili olarak;
1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda kaç adet din dersi öğretmeni açığı bulunmaktadır?
2. Bu açığın kaç tanesi sözleşmeli öğretmenler vasıtasıyla giderilmektedir?
3. Din dersi öğretmeni açığı bulunan okullarda görev yapan müdür yardımcılarının branşı nedir?
4. Bakanlığınıza bağlı okullarda, il ve ilçe müdürlüklerinde 2008-2013 tarihleri arasındayıllar itibariyle kaç öğretmen idari göreve atanmıştır? Bunların branşlara göre dağılımı nasıldır?

5. Bugün itibariyle kaç din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni okullarda ve

Koskoca Eğitim hayatı sonrası atanamayan Din Kültürü öğretmenlerinin durumu ne olacak, Hangi illerde kaç tane din kültürü öğretmen açığı var merak edenler yorum kısmından bize iletebilir.

Din Kültürü Atama hakkında yeni bilgiler ve Öğretmen açıkları hakkında makale.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git