Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nedenleri Arasında

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nedenleri Arasında
19 Mart 2016 tarihinde eklendi, 1.635 kez okundu.

Kadınlar sıklıkla dönemsel olarak ortaya çıkan saç dökülmelerinin farklı nedenleride olabilmektedir. Yaşam Standartları ve Psikolojik etkenler,kronik hastalıklar,genetik yatkınlar,demir eksiklikleri saç dökülmelerinde önemli bir rol oynayabiliyor. Kadınların %25’lik bölümünde aşırı saç dökülmesinin nedeni olarak uzmanlar Demir eksikliğini belirtiyor. Anadolu Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalıkları Uzmanı Akın’ın yaptığı açıklamada ; Adetleri oldukça uzun süren ve daha fazla adet gören kadınlarda bu durum sıklıkla görür.

sac-dokulmesi-nedenleri-2

Günde 100 telden fazla saçı dökülen kadınların dikkatli olması ve bunun kaynağını öğrenmesi gerekmektedir. Yüksek ateş ve bağışıklık sistemini etkileyen ; enfeksiyon ve trioid hastalıkları, demir ve çinko eksikliği ile beraber beslenme yetersizliğide saç dökülmelerine kapı aralayabiliyor.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Artabiliyor ?

Hormonal farklılıkların ortaya çıkması ile loğusalık döneminde kadınların saçlarında dökülmelerin artması normal olarak karşılanır. Bu durum birkaç ay sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Doğum kontrol haplarının kullanılması ve bırakılmasıda saç dökülmesinde etkendir.

Perma saçın düşmanı

Saça uygulanan boyaların içerisinde yer alan kimyasal maddeler saçları yıprakmaktadır. Fönler, perma işlemleri, renk açıcılar saçın yapısına büyük hasar verir. Saç’da kırılmalar ve yıpranmalar olacağından daha kolay dökülecektir.

Perma denilen işlemde saça uygulanan solüsyon ise saçın yapısında bulunan disülfid bağlarında kırılmalara kapı aralar, bu da beraberinde saç tellerinin dökülmesini getirir”şeklinde konuştu.

Saçlarda olan kırılmalar ve dökülmelerin dış etmenlere bağlı olduğunu ve bu dış etkenlerden bir tanesinin de su olduğunu belirten Akın, sözlerine şu şekilde devam etti :”Saçların haftada en fazla 2 veya 3 sefer yıkanması gerekir. Saçlarınızı ılık su ile yıkanmalı ve kullanılan şampuan miktarı az olmalıdır. Fazla kullanılan şampuan saçtan kolay bir şekilde arındırılmaz ve bunun sonucunda saçta kepeklenmeye kapı aralar. Ayrı olarak yıkama esnasında saç cildini sertçe ovalamak saçlı cilt kısmına hasar verebilir. Saçlarda olan Kırılganlığı azaltmak için ise saça onarıcı kremler uygulanmalıdır. Saça uygulanan onarıcı bakım kremleri saçların daha dolgun ve düz görünmesini sağlamaktadır.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git