Çok fazla yemek yiyorum ama nedense kilo alıyorum

Çok fazla yemek yiyorum ama nedense kilo alıyorum
20 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.377 kez okundu.

a9

Aşırı kilolu pek çok insan ile sohbet ettiğinizde bir süre sonra fark edersiniz ki aslında yemelerinin temelinde farklı bir neden yatmaktadır. Yani sırf çok iştahlı olduğu için ya da abur olduğu için yememektedir. Hatta pek çok aşırı kilolu insan normal zamanlarda sizden çok daha az yemektedirler. Ama hayatlarında öyle dönemler vardır ki karınlarının acıkmasına neden yoktur yemek yemek için. Yemek sadece vakit geçirmek ya da bir şeyleri bastırmak için bir araçtır.

Bu durumdaki bir insan sabah uyanır ve ilk aklına gelen şey açılışı ne ile yapsam olur. Aslında emin olabilirsiniz ki bir gece öncesinden yarın diyete başlayacağına dair büyük hayalleri ve hedefleri vardır. Ancak sabah gece tok iken verilmiş bütün kararlar çoktan uçup tuz ile buz olmuştur. Biraz korku biraz üşengeçlik biraz da yine yapamayacağım düşüncesi onu her şeyden bütün hayallerinden vazgeçmişlerdir bile.

Aslında bizler yani açlığa bağlı olmadan yiyenler için hayat her zaman o kadar da kötü değildir. Mesela kolay kolay karnınız şiştiği için yemeğinizi yarıda bırakmanıza gerek kalmaz. Evinizde pek de yemek israf olmaz çünkü çöpe gitme ihtimali olan her yemek çöp yerine bizim midemize gidebilir. Maddi anlamda yemeğe harcağımızın paraları fazla saymazsak çünkü 1 liralık makarna bile bir şölene dönüşebilir istenirse mesela giyecekler için dünya kadar para harcamamıza hiç gerek yoktur. Bir pantolon bir penye bütün yazın geçmesi için bir pantolon bir kazak tüm kışın geçmesi için fazlsıyla yeterlidir. Ama şu da bir gerçek ki teknolojik ürünlere en yüksek paraları ödeyen grupların başında da biz geliyoruz. Çünkü normal kilodaki insanların farklı uğraşlarla doldurduğu anlarını biz bilgisayar başında ya da oyunların başında bir şeyler atıştırarak rahatça geçirebiliriz. Tabi ne kadar rahat o tartışılır.

Konumuza başlarken psikolojik yemek yemekten bahsedecektim ama konu kilo, diyet ve azap olunca benim her zaman söyleyecek bir tane daha fazla cümlem vardır. Konuyu hemen toparlayacak olursam. Psikolojik yemenin temelleri çoğunlukla çocukluk çağı alışkanlıkları ya da travmalarına bağlıdır. Her olayda yatıştırıcı olarak ağzına çikolata şeker verilen bir çocuğun yetişkin çağında da her canı yandığında baş vuracağı şey yemektir. Biz sevincimizi de üzüntümüzü de yiyecek ikram ederek gösteren bir milletiz bunu herkes kabul eder elbette. Cenazenin ardından bile helva kavrulur. Ama yemek hayatımızın bu kadar içine girip duygusallaştırıldığı sürece bizim sağlıklı olmamız, sağlıklı kiloda olmamız mümkün değildir.

Psikolojik yemekle ilgili anlatacaklarım elbette sadece bunlar değil. Konuya başka bir makalede daha derinlemesine devam edeceğim elbette. Siz de düşünün bakalım ne zamanlarda daha çok ne zamanlarda daha az yiyorsunuz. Sizin için önemli olan ne yediğiniz mi ne kadar yediğiniz mi ne zaman yediğiniz mi. Ya da en iyi arkadaşınız pijamanız ve büyük bir kase cips iken hayat gerçekten de güzel mi. Her zaman bu işe bir yerden başlamak lazım neden siz de bu işe neden yediğinizi düşünerek başlamıyorsunuz. Gerçekten cevap verilmesi gereken soru bu “Ben neden yiyorum?” bunun cevabını bulduğumuzda hayata sıfırdan başlamanıza neden olacak.

Şunu hiçbir zaman unutmayın hayat asla boşa harcanacak kadar uzun değil, sadece yiyerek harcanacak kadar da uzun değil. Ve sağlıklı geçireceğiniz 5 yıl belki de savaşarak geçireceğiniz 10 yıldan daha uzun gelecektir size. Herkese yolunda başarılar diliyorum.

Ne yiyorumda kilo alıyorum veya kilo almıyorum merakmı ediyorsunuz ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git