Çocuklarda tekrar eden ishal ve kusma neyin belirtisi?

Çocuklarda tekrar eden ishal ve kusma neyin belirtisi?
22 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 1.983 kez okundu.

Yılda bir milyondan fazla çoçuğun ölümüne neden olan Rotavirüs ailelerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Son aylarda artan ishal ve kusmaların sık sık tekrarlaması anne ve babaları telaşladırmaya başladı. İshal sonrası vücüdun su kaybetmesi ile vücüt verimli olarak işlevini yerine getiremez. Özellikle bebek ishallerinin ardınan oldukça fazla sayıda bebek yaşama veda etmektedir.

Rota virüsü ilk olarak kendini 5 yaş altındaki çoçuklarda göstermektedir. Hava sıcaklıklarının ani bir şekilde düşmesi ile birlikte ağız yolu ile bulaşan salgınlara neden olan bu tip ishallar vücütta su kaybına neden olduğu için bebeklerde dikkat edilmememesi durumunda ölümlerle sonuçlanabiliyor.

Rotavirüsü’nün ilk belirtileri arasında tekrar eden ishal ve kusma belirtileri ortaya çıkıyor.

Bu tip enfeksiyonların dünyanın birçok yerinde hızlı bir şekilde yayılmasının nedeni olarak dışkı, ağız ve solunum yolu ile hızlı bir şekilde bulaşma özelliğinin bulunması gösteriliyor. Havaların soğuması ile birlikte kış aylarında daha fazla ortaya çıkan Rotavirüsün’de ishal ortalama 7 gün sürerken, enfeksiyon 15 gün sonrasına kadar dışkıda kalabilir.

  • İshal durumunda dışkı çok sık ve sulu bir şekilde gelmektedir. Ciddi ölçüde sıvı kaybı yaşanmaması için hastalığın tanısı ve tadavisi hastane ortamında gerçekleşmektedir.

Kış aylarında artan Grip ve benzeri hastalıklar nedeniye hijyen ve el temizliğimize çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Rotavirüsü’nünde bulaşmasını kolaylaştıran ortamlar arasında okul ve kreş benzeri toplu bir şekilde yaşanan yerler gösterilebilir. Hava ve solunum yolu ile bulaşmasından kaynaklı, yayılması oldukça hızlıdır.

Rota virüsü tedavi yöntemleri ?
  • Kulaktan dolma bilgilerle çoçuğunuz ishal olduktan sonra ishal durdurucu ilaçlardan uzun durun.
  • Hastalık döneminde vücüt sık bir şekilde su,tuz ve şeker kaybına uğrayacaktır. Bu nedenle öğünler az bir şekilde verilirken daha sık olmalıdır. Özel olarak hazırladığınız şekerli ve tuzlu karışımların yanı sıra Yoğurt, pirinçli yoğurt çorbaları, patates ve muz gibi ishale iyi gelen besinlerden de vermeniz gerekir.
  • Kış aylarında Hijyene daha fazla önem vermek gerekir. Çoçukların el temizliğini ve ortak kullanılan eşyaların temiz olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Bebeğin altı değişirilten sonra anne ellerini yıkamadan bebeğe temas etmekten kaçınmalıdır.
Not : Rotavirüs ishallerinden korunmanın tek yolu aşıdır. 2 Ayın üzerinde olan bebeklere ağız yolu ile 2 veya 3 dozda aşılama yapılmaktadır.
Sağlık konusunda merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceğiniz sayfamızda, ilaçlar konusunda herhangi bir bilgi yer almamaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git