Çoçuk Beslenmesi Nasıl Olmalıdır

Çoçuk Beslenmesi Nasıl Olmalıdır
22 Mayıs 2014 tarihinde eklendi, 1.319 kez okundu.

cocuk-beslenmesi

Çağımızın en büyük illetlerinden biri fazla kilolar sanırım. Küçücük çocuklardan kocaman kadınlara hatta erkeklere kadar herkes fazla kilolarından şikayetçi günümüzde. Çocuklarına yanlış beslenme alışkanlıları kazandıran anneler babalar artık çocuğun aklı başına gelmeye başlayınca da bir yerlerden duydukları diyet listeleri ile elleriyle obez yapmış olduğu çocuklarını zayıflatmaya çalışırlar. Ama o iş o kadar da kolay değildir. Bir çocuğu bütün beslenme alışkanlıklarından vazgeçirmek ; çikolatasız , hamburger menüsüz bir hayata mahkum etmek imkansızdır artık.

Küçükken arkasında ye diye dolaştığınız çocuğun maalesef kocaman bir göbeği ve yaşıtlarının 2 katı kalınlığında bacakları olunca bu sefer de yemek avcılığına çıkarsınız. Önceden çok tatlı tombiş diye sevdiğiniz çocuğunuz bir anda gözünüze batmaya başlar. O tombiş kırmızı surat artık her baktığınızda baş edilmesi gereken bir illetin ilk göstergesidir. Kim çocuğunun sürekli alay edilen, her fırsatta eleştirilen, yaşıtları güzel , yakışıklı diye tarif edilirken , sevimli tombiş diye anılmasını isterki. Bunu istemiyorsak sanırım baştan bu işe el atmak gerekiyor. Çocuk aman yemek yesin de ne yesin demememiz gerekiyor. Önce biz sağlıklı beslenmeli, sınırlarımızı bilmeli sonra da çocuğumuza örnek olarak ve yol göstererek geleceğine yatırım yapmalıyız.

Herkes mis gibi kek kurabiye kokan bir eve dışarıdan gelmek ve çay ile bu enfes tatları mideye indirmek ister. Ama bu kekler, kurabiyeler, börekler , çörekler öyle hemen bizden ayrılıp gitmeyi asla istemez. Bazen yıllarca porsiyon olarak büyüyerek bizimle kalır da kalır. Bazen göbeğimizde, bazen bacaklarımızda bazen kollarımızda çoğunlukla her yerimizde. Çocuklara bu kötülüğü yapmak istemiyorsak şimdiden çocuğumuza sağlıklı öğünler sunmayı öğrenmeli ve yemek bağımlısı çocuklar yetiştirmemeliyiz.

Çocuklarınızı gerçekten önemsiyorsanız lütfen onları her sabah kahvaltı yapmaya alıştırın. Ancak kahvaltı bir eziyete ya da güç savaşına dönüşmesin. Çocuk yemek yemeye ihtiyacı olduğunu bilmelidir. Yani siz istiyorsunuz diye değil bunun normal bir davranış olduğunu bildiği için yemelidir yemeğini. Öğle bir tabak da yemesine gerek yok aslında. Peynir zeytin ve yumurtadan oluşacak bir menü onun için oldukça besleyici olacaktır. Özellikle okulda ara öğün yapmaya alışan bir çocuk bunu hayat boyu devam ettirebilir. Ama beslenme çantasında hazır kek ve meyve suyu olan bir çocuğun annesi öncelikle kendinden şüphe etmelidir. O çantaya koyacağınız peynir ekmek emin olun daha fazla fayda sağlayacaktır. Bu iş zor değil doğal olandır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git