Cildi Soğuk Havalardan Koruma Yöntemleri

Cildi Soğuk Havalardan Koruma Yöntemleri
14 Aralık 2013 tarihinde eklendi, 1.736 kez okundu.

Hassas bir cilde sahipseniz kış ayının gelmesi ile beraber sert ve soğuk rüzgarlara maruz kalan cildimizi korumak için bazı yöntemleri uygulamamız gerekebilir.

 

Yaz ayının oldukça sıcak geçtiği Ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer almasına rağmen, kış ayının da sert geçtiği herkez tarafından bilinen bir konudur. Pürüzsüz bakımlı bir cilde sahipseniz, kış aylarında cildinizi daha iyi korumanız gerekebilir.

cildi-soguktan-koruma-yontemleri

Kadınların En büyük Sorunu ?

Sabah’ın erken saatlerin kalkan bayanlar sıklıkla cildlerinin kuru olmasından yakınırlar. İşe giderken sabahın ayazı yüzünüze illa ki vuracağından cildiniz bu olumsuzluklardan etkilenecektir.

Cildin aşırı soğuk ve devamın aşırı sıcak zıt ortamlara girmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. Beyaz cilde sahip kişilerde bu oran oldukça fazlalaşır. Doğru bakım ve kremler ile bu sorunlarınızı en alt seviyeye indirmeniz artık sizin elinizdeki bir durum.

Derimiz bizi dış tehlikelerden koruyan en önemli vücut kısımlarımız arasındadır.  Vücut kısmının soğuk ve sıcak olmasını düzenleyen en önemli organımız arasında insan derisi önemli bir yere sahiptir. İnsan derisine gelebilecek zararlar tarifi olmayan acılara neden olabilir.

Vücudun en fazla soğuk alan yerleri arasında yüz kısmı,parmak uçları,ayak kısmı ve kulak gösterilebilir.

Doktorların söylemesine göre “Kış aylarının belirtilerinden olan; soğuk, nem, rüzgâr ve kar önemli dermatolojik problemlere yol açabilir”

Soğuk Havalarda Cilt kısmında ne gibi değişimler gözlemlenir ?

 • Yüz ve el bölgelerinde Pul pul dökülmeler meydana gelir.
 • Yaz aylarında daha fazla su tüketmeniz, fakat kış aylarında tüketilen suyun azlığıda vücudun nemsiz kalmasına neden olur ve bu değişikliklerin oluşmasında etken olan bir faktördür.

Cildinizi Korumak için Yapmanız Gerekenler ?

 • Yaz aylarında tüketimini fazla yaptığınız suyu, kış aylarında da en alt seviyeye indirmemeniz gerekir.
 • Su bazlı nemlendirici kremler kullanmanız gerekir, tabi tanınmış markaların içerisinde cilde zarar veren kimyasal maddelerinin kullanılmadığı.
 • Yıkandığınız Suyun kireçli olmadığına dikkat etmeniz gerekir.
 • Sabun seçimi yaparken dermatolojik yağ içeriği olan sabunları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 • Atkı,Eldiven ve benzeri eşyaları kullanmanız soğuğu engellemede kullanılabilir.
 • Banyo süresi 5 ile 10 dakikayı geçerse vücut nem oranı kaybedecektir. Bundan dolayı sürenizi iyi ayarlamanız gerekir.
 • Kokulu, deodorant ve alkol içerikli sabunlar cildi tahriş edebilir. Sabun PH değerinin 5,5 olması tercih edilir. Yağlı sabun ve jeller cilt korumasında faydalıdır.
 • Banyo sonrası 3 dakika sonra nemlendirici su bazlı krem sürmeniz cilde olumlu yönde fayda sağlayacaktır.
 • Kuru ciltlerde Traş,bacaklarda bulunan istenmeyen tüylerin alımı banyo esnasında yapılması daha az tahriş sağlayacağından cilt de olumsuzluk oluşturmaz.

Önemli Not : Bebeklerin Cildi daha hasas bir yapıya sahip olduğundan Soğuklarda uzun süre kalmamaları gerekir.

Sağlık ve Güncel bilgilerin yer aldığı Güncel blog adresimizden Cildi soğuk havalardan korumanın yolları ve kullanılması gereken malzemeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Modern yaşam standartlarını en üst düzeyde tutmak isteyenler için tercih edilecek yöntemler arasında Cildi koruma yöntemleri ve Cilt için gerekli Ürünleri sayfamızdan bulabilirsiniz.

Cildi Soğuk Havalardan Koruma Yöntemleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Ayşe Soylu dedi ki:

  Yararlı bir bilgi teşekkürler


Sayfa başına git