Charles Perrault kimdir

Charles Perrault kimdir
12 Ocak 2016 tarihinde eklendi, 2.570 kez okundu.

Çoçukların dünyasının vazgeçilmez isimlerinden biri olmayı başaran Fransız yazar Charles Perrault çoçuk öyküleri ile üne kavuşmuştur. 12 Ocak 1628 yılında Pariste dünyaya gelen başarılı yazar birçok eser bırakmıştır. Bugün google arama motorunda doodle olarak karşımıza çıkan Charles Perrault Külkedisi, Uyuyan Güzel gibi kitaplara imza atmıştır. Sosyal medya üzerinden de birçok kişi yazarın hayatı hakkında merak ettiği ayrıntıları bizlere iletmesinin ardından, ayrıntılı bir biyografiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Charles Perrault kimdir ?

Babası ünlü bir avukat olarak birçok şehirde tanınan Perrault eğitimini kolejde tamamladıktan sonra, 1651 yılında hukuk fakültesinden mezun olmuştur. Çoçuklara karşı oldukça ilgili ve sevecan bir yapısı olan yazar, birçok alanda başarılı çalışmalar yaparak ilerleyen günlerde Baro’da çalışmaya başladı.

Sanata ilgisini küçük yaşlarda anlayan Perrault  çeşitli resim sergileri ve kitap projelerinde yer almıştır. 1654 yıllarında eline kalemi aldıktan sonra kendi yazıları ile çoçukların dünyasını şekillendirmiştir. Başarılı yazarın doğum gününü google unutmayarak eşsiz bir doodle ile yazarın önemini ortaya koydu.

Doğum Tarihi : 12 Ocak 1628

Ölüm Tarihi : 16 Mayıs 1703 (75 yaşında)

Başlıca Eserleri

  • Uyuyan Güzel (Fr: La Belle au bois dormant)
  • Kırmızı Başlıklı Kız (Fr:Le Petit Chaperon rouge)
  • Çizmeli Kedi (Fr:Le Chat botté)
  • Külkedisi (Fr: Cendrillon)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git