Çedar Peynirinin Tarihçesi

Çedar Peynirinin Tarihçesi
26 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 1.830 kez okundu.

İngiltere’deki Somerset Cheddar kasabasından adını alan çedar peyniri özellikle Birleşik Krallık’ da çok tüketilmektedir. İnek sütünden üretilen bu peynirin doğal bir sertliği vardır. Sarı ya da kirli beyaz renklerinde olan çedar peynirine bazı üreticiler turuncu renk vermek amacıyla annatto maddesi ya da kırmızıbiber yağı da ekler.

1819-1901 yıllarında yaşayan kraliçe Victoria’ ya düğün günü yaklaşık 1000 kg ağırlığında ve bir tekerlek büyüklüğünde çedar peyniri hediye edilmiştir. O yıllardan bu zamana popülerliğini koruyan peynir ABD, İzlanda, Kanada, Avustralya gibi ülkelerde de sıkça tüketilir.

Çedar Peyniri Nasıl İcat Edildi?

Çedar peynirinin İngiltere, Somerset’te bulunan Cheddar köyündeki yerliler tarafından bulunduğu biliniyor. İngiltere’nin süt üretiminin merkezi olarak kabul edilen bu yerde yüzlerce ağaç çeşidini barındıran yeşil meralara sahiptir. Bu köyde anlatılan bir rivayete göre köylülerden biri bir kova sütü bir mağarada unutup gitti. Döndüğünde ise sütün aynı yerde, tadı daha farklı ama güzel, başka bir maddeye dönüştüğünü gördü. Bu olaydan sonra köylüler bunu denemeye başladı. O dönemde soğutucu olmadığı için fazla sütten peynir yapımı yaygın olduğundan, bunun için en iyi yerler mağaralardı.

Bunun dışında buluş tarihiyle ilgili herhangi bir bilgi söz konusu değildir. Ancak 1154-1189 dönemlerinde yaşayan 2. Henri’ nin not defterinde bu peynirin adının geçiyor olması tarihinin 12. yüzyıla kadar dayandığının kanıtı niteliğinde.

Çedar Peynirinin Yapılışı

Çiğ süt hayvan mayası kullanılarak kesilir ve tuz eklenerek kalıplara doldurulur. Suyunu uzaklaştırdıktan sonra preslenerek sabit bir sıcaklıkta bekletilir. Haftada en az bir defa peynirin çevrilmesi gerekir. Tüm bu yöntemlere Cheddaring denir ve sadece çedar peynirinin yapımı aşamasında kullanılır. Teknolojinin gelişimiyle bu üretim aşamalarının çoğu şimdilerde makinalar tarafından sağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git