Çanakkale Şehitleri Anıtı Philips’le Aydınlandı

Çanakkale Şehitleri Anıtı Philips’le Aydınlandı
14 Mart 2014 tarihinde eklendi, 1.793 kez okundu.

Gelibolu Yarımadası‘nda bulunan Çanakkale Şehitleri Anıtı, Philips’le yeniden canlandı, aydınlatıldı. Philips Türkiye Üst Yöneticisi Göktuğ Gür; Paris’te Eyfel Kulesi’ni, Londra’da Big Ben’i İstanbul’da Boğaz Köprülerini Atina’da Akropolis’i ve birçok milli sembollerin ışıklandırılmasını yaptıklarını ve böylelikle kendilerine referans ürettiklerini açıkladı.

canakkale-anitina-7-milyon-renkten-olusan-led-teknoloji

I. Dünya Savaşında Çanakkale Savaşlarında şehit düşen 253 bin Türk askeri anısına yapılan Çanakkale Şehitleri Anıtı mana ve önemine uygun olarak LED projektörler kullanılarak hazırlandı ve göz kamaştırdı. LED projektörler sayesinde görsel olarak aydınlatılmasının yanı sıra enerji tasarrufu sağlandı. 7 milyon rengi teknik olarak bir araya getirilerek kullanıldığı anıt sıralı olarak renk değiştiriyor. Aydınlatmanın tasarımı tam 1 yılda tamamlandı ve 18 Mart için sunulmaya hazır hale getirildi.
Proje yapılırken nelere dikkat edildiğini açıklayan Gür, “Çanakkale Şehileri Anıtı’ndaki her bir eserin taşıdığı anlam ve tanıklık ettiği yıllardaki tarih, Philips’in yeni projeleri arasında yer alan aydınlatma ile desteklenerek anıtın gündüz var olan ihtişamını gece de ortaya çıkmasının amaçlandığı biliniyor.

Güvenlik endişelerinin giderilmesi ile beraber akşam saatlerinde ziyaretçi alım sayısıda arttırıldı. Tercih ettikleri armatürlerin birçoğunun LED olması sebebiyle milli bayramlar ve özel günlerde farklı ışık ve renk senaryoları sunarak sisteme esneklik de eşsiz bir renk kazandırıldı. Projede kullanımı yapılan Philips LED çözümleri GPRS ile entegre edilerek internet erişimi olan herhangi bir yerden aydınlatma senaryolarının kontrol edilmesinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlandı. Aydınlatma konsepti ile mekanın eşsiz güzelliğinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunuldu. Tabiki bunun yanı sıra gündüzleri olduğu kadar geceleyinde saatlerinde de eserlere dikkat çekilmesi sağlandı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git