Cahit Arf’ın Hayatı Kimdir

Cahit Arf’ın Hayatı Kimdir
17 Mart 2014 tarihinde eklendi, 4.083 kez okundu.

11 Ekim 1910 yılında doğan ünlü türk matematikçisidir. Cahit Arfın hayatına baktığımızda önemli noktalardan birisi TÜBİTAK Bilim Kolu’nun başkanlığını yapmış olmasıdır. Matematiğe kazandırdığı önem oldukça büyüktür. Cahit Arf’ın hayatı ve biyografisi hakkında ayrıntılar sayfamızdan verilmiştir.

Yüksek öğrenimini Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında tamamladı. Kısa bir süre Galatasaray Lisesinin en sevilen matematik öğretmeni arasında yer aldıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak görev yaptı.Daha sonra  Doktorasını bitirmek için En iyi Ülkeler arasında yer alan Almanyaya doktorusunu yapmak için gitti. 1938 yılında Göttingen Üniversitesinde başarı ile doktorasını bitirdi.

cahit-arfTürkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve Ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına burada görev yaptı. O Dönemin en iyi kolejleri arasında yer alan Robert Koleji’nde matematik dersi verdi. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ilk bilim kurulu başkanı oldu.

Cahit Arf Kimdir ?

Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi ünvanı ile bir süre görev yapmıştır. Türkiyenin özlemi ile beraber tekrar Ülkesinde yaşamak istemesi ile 1967 yılında Türkiye dönüşünü gerçekleştirdi. Dönmesinin ardından en iyi üniversiteler arasında bulunan Kanada ve Amerika’daki üniversitelerden konuk öğretim üyesi olarak teklifler geldi. Kendisi bu teklifler hakkında herhangi bir cevap veremeden Ortadoğu Teknik Üniversitesinden gelen telefon ile bu üniversiteye atandığını öğrendi ve bunun yanı sıra uçak biletinin yolda olduğunu söylüyordu ve artık Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde görevine başlamıştır. Yaşının ilerlemesi ile beraber 1980 yılında Ortadoğu üniversitesinden Emekli oldu, Emekli olmasına karşın Tübitak’ın kurulmasında büyük rol oynayan bir isim oldu. TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde emeklilikten sonra görev aldı. 1983-1989 tarihleri arasında daTürk Matematik Derneği başkanlığı görevini yürüttü.

Arf, İnönü Armağanı’nı (1943) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazandı (1974). Bu ödülü alırken yaptığı konuşmada ‘Bilim insanının amacı anlamaktır’ hemen ardından ‘ama büyük harflerle anlamaktır’ sözüyle kendine göre bilim insanını açıklamıştır. Onuruna yapılan cebir ve sayılar teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum, 1990′da 3-7 Eylül tarihleri arasında Silivri’de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslar da 1984′te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile ölmüştür.

Cahit Arf, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 10 liralık banknotunda Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi matematik bilimine kazandırmıştır.

Cahit Arf,ın en büyük özelliği matematiği meslek dalı değil bir yaşam biçim olmasından dolayı öğrencilerinin matemetiği ezberleyerek değil, anlayarak ve çözerek öğrenmeleri gerektiğini hep söylemiştir.

Cahit Arf, “Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek (ezberleyerek) değil,keşfederek anlamak gerekir” demiştir.
“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır” diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır.

Cahit Arf’ın Hayatı Kimdir Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. berra dedi ki:

    iyiki var ödevim bitti 😀

  2. harun dedi ki:

    Bu siteleri iyiki açmışlar onlar sayesinde ödevimi bitirdim ve çok mutluyum…


Sayfa başına git