Boğmaca Hastalığı Nedeni, belirtileri, tanısı, tedavisi

Boğmaca Hastalığı Nedeni, belirtileri, tanısı, tedavisi
24 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.484 kez okundu.

Ülkemizde ve dünyada yaygın bir şekilde görülen boğmaca, genellikle çocuklarda daha sık görülmektedir. Her yüz bebekten otuz beşinde görüldüğü düşünülmektedir. 1980 yılıyla birlikte dünyada ve ilkemizde genç erişkinlerde hastalığın artışının olduğu tespit edilmiştir. Boğmaca, sağlık otoritelerine bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Hastalık olduğunda ya da şüphelenildiğinde bildirilmesi gerekmektedir. Risk taşıyan kişiler; henüz boğmaca aşısı yapılmamış 6 aydan küçük bebekler, 12-18 yaş arasındaki gençlerde aşının etkisinin azalmasıyla ve genç erişkinler risk gruplarıdır. Aşılama programı ile boğmacanın görülme sıklığı azalmıştır. 1940’lı yıllardan bu yana boğmaca aşısı yapılmaktadır. Aşı olanlar da tekrar boğmaca geçirebilir ancak aşı olmayanlarda boğmaca daha ağır seyretmektedir.

Boğmaca, damlacık yoluyla ve elle hastalık etkeni mikroorganizmanın ağza ve burna alınmasıyla bulaşmaktadır. Boğmacaya neden olan mikroorganizma, bordetalla pertusis bakterisidir. Boğmaca,bulaşıcı bir hastalıktır. Ev,okul gibi kalabalık ortamlarda bulaşma riski artmaktadır. Evde bulaşma oranı yüzde yetmiş oranlarından yüzde yüz oranlarına varırken, okullarda yüzde elli, yüzde seksen oranında olduğu tespit edilmiştir. Boğmaca, öksürükle kendini belli etmektedir. Öksürükler kriz şeklinde olmaktadır. Arka arkaya gelen öksürükler, nefesin kesilmesi, nefes almada zorlanma ve nefes almaya çalışırken çıkarılan ses, boğmaca öksürüğünü ifade etmektedir.

Kuluçka süresi 3 hafta kadar sürebilmektedir. Sonrasında bir iki hafta burun akıntısı görülmektedir. Daha sonra hafif ateş, hapşırma, hafifçe öksürük gibi hafif solunum yolu tablosu ortaya çıkmaktadır. Öksürük başladıktan sonra ilk iki hafta bulaştırıcılık hat safhadadır. Öksürük,iki hafta içerisinde kuru öksürüğe dönüşür, öksürük rahatsız edici şekildedir. Öksürük krizleri görülür ve krizler dakikalarca sürebilmektedir. Çocuklarda krizlere bağlı yüzde morarma,kızarıklık görülebilmektedir. Öksürük krizleri arasında çocuk iyidir.Bu durum 1,5 aya kadar devam edebilmektedir. Soğuk hava ve gece saatleri öksürüğün artmasına sebep olabilmektedir. Bebeklerde solunum durması ve nefes alırken zorluk görülebilmektedir. Bebeklerde boğmaca,hayati risk taşımaktadır. Ergenlik döneminde ise devamlı öksürükler şeklinde görülmektedir. Erişkinlerde inatçı öksürükle kendini belli eder.

bogmaca
Boğmacada tanı, hastanın şikayetleri ve görüntüsü baz alınarak, kan tetkiklerine bakıldıktan sonra, boğazdan alınan kültür ile bakteri üretilmesiyle konulmaktadır. Florasan antikor testiyle antijen aranması da bir tanı yöntemidir. Boğmaca ; orta kulak iltihabı, zatürre, apne ve güçlü bir şekilde öksürmeye bağlı olarak vücutta sekellere sebep olabilmektedir.

Tedavide antibiyotik kullanılır. Hasta bulaşmanın ilk safhalarında tecrit edilmelidir. Bebeklerde susuz kalmaya (dehidratasyon),oksijen ihtiyacına, ağızdan nefes alamama ve zatürre tablolarına rastlanabileceğinden, hastanede tedavi gerekmektedir. Hastanın ailesine de eritromisin tedavisi uygulanarak korunma sağlanmalıdır. El hijyenine dikkat edilmelidir. Aşı takvimi ; 2.ay, 4.ay, 6.ay, 18.ay ve 4-6 yaşlarında olmak üzere 5 doz şeklinde uygulanmaktadır. Aşının yan etkileri ; ateş,yorgunluk ,aşı yerinde kızarıklık ,bulantı-kusma görülebilmektedir ve kısa sürede yan etkiler kaybolur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git