Berat kandili anlamı ve Önemi

Berat kandili anlamı ve Önemi
11 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 2.210 kez okundu.

regaip-kandilinde-yapilacak-ibadetler_460x340scale

12 Haziran Perşembe akşamını 13 Haziran cuma gününe bağlayan gece berat kandili olarak kutlanır. Müslümanlar için oldukça önemli bir gün olan berat kandili ramazan ayının habercisi olarakta bilinir. Bu gecelerde normal günlere göre daha fazla ibadet etmek ve Allaha yalvarmak gerekmektedir. Amel defterinin yazıldığı gece olarak bilinen berat kandili sıkıntılardan kurtulmak ve Allah’ın kullarının dualarını kabul etmesinin en yüksek olduğu geceler arasındadır.

Berat kelimesinin anlamı Berâettir. Sözlüklerde araştırıldığında zorluklardan kurtulma ve beri olmak olarak anlatılmaktadır. Kuran-ı kerimin daha fazla okunması gereken bir gece olan berat kandilinde yapılacak ibadetler normal günlere göre çok fazladır.  Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gece Berat gecesidir.

Berat Kandilinin önemi hakkında diğer bir Hadis-i Şerifte ise şöyle buyuruluyor;
Hz.Âişe vâlidemiz, Peygamber efendimizin Berât gecesinde, sabaha kadar ibâdet ettiğini görünce sordu:
– Yâ Resûlallah, Allahü teâlânın en sevgili kulusun! Buna rağmen niçin bu kadar kendini yoruyorsun?
Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:
– Ey Âişe, ben şükredici kul olmıyayım mı? Ey Âişe, sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?
Âişe vâlidemiz tekrar sordu:
– Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir yâ Resûlallah?
Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:
– Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur.
Bir kimse, evinden ayrılıp yolculuğa çıkar. Hâlbuki, onun adı yaşıyanlar defterinden, ölüler defterine geçirilmiştir.
Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihyâ etmelidir. Kazâ namazı kılmalı, Kur”ân-ı kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmelidir. Bunların sevâbını ölülere de göndermelidir.
Bu gecelere saygı göstermek, günâh işlememekle olur.
Bu gece, Allahü teâlânın ihsân ettiği bütün ni”metlere şükretmeli, yapılan hatâlar, günâhlar için de tevbe istigfâr etmeli, Cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir.
“Yâ Rabbî, bize dünya ve âhıret saâdeti ihsân eyle, bize hidâyet verdikten sonra, kalblerimizi kaydırma” diye duâ etmelidir.
Diğer bir Ayeti Kerimede ise Berat Gecesi”ni idrak eden herkes, Yüce Allah”ın Kur”an-ı Kerim”deki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah”ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. ŞüphesizAllah bütün günahları affeder. Çünkü O,çok bağışlayan, çok merhamet edendir” müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı,bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git