Bel Ağrısını Azaltmanın yolları

Bel Ağrısını Azaltmanın yolları
13 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 27.963 kez okundu.

bel-agrisi

Sürekli olarak Olan Bel Ağrılarının Nedenleri ?

Son zamanlarda Bilgisayar başında oturma saatlerinizin fazlalaştığını düşünüyor ve vücudunuzun çeşitli yerlerinde ağrıları hissediyorsanız, bu durumunun nedenlerini araştırmanızda fayda var. Özellikle bel ve boyun kısmının sabit olarak kalması ve kasların buna bağlı kalarak Boyun ve belin omurgasını tutan kasların dışarıdan gelebilecek etkenler sonuçunda zarar görmesi sonrası oluşan ağrılardır. Peki bu etkenler nelerdir, Özellikle klima ve benzeri soğutma cihazları,rüzgar,cereyan gibi dış etkenlere maruz kaldığınız zaman vücut zarar görmektedir. Bu ağrılardan dolayı kasların geri çekilmesi ile C yapısında olan bozulmalar ağrılara neden olur.

Bel Ağrılarını 2 şekilde araştırmak gerekir ?

  • Ağrıların mekanik mi olduğunu araştırmak gerekir.
  • Ağrılar devamlı olarak sürüyorsa, sinirsel bir sorun olup olmadığını, teknolojinin benzer cihazları ile araştırma yapılmasını gerektirir.

Eğer hastada ikinci bir ağrı şekli olan radyoklopati varsa bu çok önemlidir. O zaman tedavi edilmesi şarttır.

En sık görülen ağrı nedenleri:

1- Mekanik ağrılar
2- Radyoklopati (fıtıklara bağlı olana ağrılar),
3- Tümör gibi nedenlere bağlı ağrılar,
4- Travmaya bağlı ağrılar

Bel ağrıları yaşamadan önlem almak istiyorsanız, bazı besinleri tüketmenizde fayda var.

Brokoli, ıspanak ve diğer koyu yapraklı bitkiler, kemikteki kalsiyum depolarına yardım eder ve onu daha yoğun hale getirir. Güçlü kemikler güçlü bir vücut demektir. Böylelikle bel ağrısı ile sonuçlanacak herhangi bir yaralanma riskini azaltmış olursunuz.

Bel ağrısını azaltmanın yolları

  • Son dönemler de çanta taşımalarına bağlı olarak bel ağrı şikayetlerinde büyük artış gözlemlenmesi ile beraber, uzmanların yaptığı araştırmalar doğrusu taşınan çanta ağırlığı vücut ağırlığının %10’una denk geliyorsa o çanta sizin için ağır demektir. Çanta taşımasına önem vermediğiniz taktirde bel ağrılarınızda artış olacaktır. Bu nedenle çantanın sapının uzun olması ve vücudunuzu çapraz geçerek bir omzunuzdan diğer kalçanıza doğru çapraz asabileceğiniz çanta tipidir. Her 20 dakikada bir omuzunuzu değiştirirek çantayı diğer tarafa almanızı önermekteyiz.
  • Günün büyük bölümünü geçirdiğiniz yatağınızın sert olmamasına özen göstermelisiniz. Yatağında tamamen yumuşak olmasıda bel ağrısına çözüm olmaması ile beraber, sert yatağa göre daha az ağrı çekmenize faydası olacaktır.Başınız omurga hizasından çok yukarıda olamamalıdır. Eğer sırt üstü yatıyorsanız çeneniz göğsünüze değmemelidir. Eğer yan yatıyorsanız başınız omzunuza doğru bir açı yapmamalıdır.
  • Karın, sırt, diafram ve pelvik taban kaslarını güçlendirmeniz sizi bel ağrısına neden olacak yaralanmalardan koruyacaktır.Dizleriniz bükülü ayaklarınız yere tam temas edecek şekilde sırt üstü yatın, karın deliğinizi görecek şekilde öne doğru kalkın ve 10 saniye bekleyin (mekik hareketi). Elleriniz gövdenin yanında, yüzünüz yere dönük olucak şekilde yüzükoyun yatın, yüzünüzü yerden uzaklaştırın ve bu pozisyonda 10 saniye bekleyin (ters mekik hareketi). Haftada 3-4 gün, günde 2-3 set 15 tekrar olacak şekilde bu hareketleri tekrarlayın.
  • Günlük olarak 8 saat üzeri masa başı veya bilgisayar başında oturanlar için bel ağrısı gibi durumların yaşanması oldukça normaldir. Bunun için yapmanız gereken Sandalye arkalığının belinizi desteklediğine dikkat etmelisiniz. Eğer herhangi bir yerden destek almıyorsa, bel yastığı veya araçlar için kullanılan bel arkalığınında büyük etkisi bulunmaktadır. Fiyat bakımından 10 ile 20 tl arasında değişiklik gösterebilmektedir.Otururken dirsekleriniz masaya 90 derece açıda temas etmelidir.

Bel Ağrısı Başladığında Yapılması gerekenler

• Rahatsızlığın ilk 24-48 saati içinde ağrıyan bölgeye 5-10 dakika süreyle soğuk kompres uygulaması (havluya sarılmış bir buz torbası) yapabilirsiniz.
• Eğer ağrı birkaç gün içinde iyileşmiyorsa ağrıyan bölgeye sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
• Hareket etmeye devam edin ancak belinizi koruyun. Ani dönüşlerden veya bükülme hareketlerinden kaçının Olabildiği kadar yatak istirahatinden kaçının.
• Yardım isteyin. Eğer ağrı 1 hafta sonrasında hala yoğunluğunu kaybetmemişse bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanından randevu almalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git