Basura Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basura Bitkisel Tedavi Yöntemleri
27 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 1.650 kez okundu.

Makat kısmında yer alan toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkan Basur (Homoroid) insan yaşamını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Düzenli beslenme alışkanlığı ile kontrol altına alınabilmesi mümkün olan bu hastalığa kesinlikle cerrahi müdahale ile kontrol etmek gerekebilir. Kendi aralarında 2 sınıfa ayrılan basurlar yaş ve etkilerine göre değişiklik gösterebilir.

Birincil Basur : 25 ve 30 yaşlarında sıklıkla görülen bu basur türünde,anüs bölgesinde yer alan toplardamaların genişlemesi ile beraber sık sık ortaya çıkar.

İkincil Basur : Kan akınışını engelleyen hastalıklarda ikincil basur olarak adlandırılır. Siroz hastalığı olan kişilerde yüksek oranda basura yakalanma riski bulunmaktadır.

Basur (Hemoroid) Neden Olur ?

Birçok kişide basur hastalığının yaygın bir şekilde görülmesinin nedenleri arasında tüketilen gıdalar ve baharatlar önemli bir rol oynamaktadır.  Hastaların genelinde yapılan araştırmalarda son zamanlar katı yiyecekler ve alkollü içecekler başta olmak üzere kabız sonrasında basur’un ağrı ve yanmalara neden olduğu belirtilmiştir.

Basur kendi arasında iç ve dış olmak üzere iki sınıfta incelenebilir ;

İç Basur :
Tuvalet esnasında kabızlıktan kaynaklı şişen anüsü zorlayan dışkı, şiş damarların olduğu bölgeden geçme esnasında kanamalara neden olur. Zarar gören bölgenin tedavisi için özel krem bulunmaktadır.

631-basur-hemodoid

Dış Basur : Bakıldığı taktirde gözle görülebilir. Şişen damalar anüs çevresinde yer alanın derinin yüzey kısmına yakın bölgede yer almaktadır.

Baharatlı katı besinler ve aşırı kilolar basurun ortaya çıkmasında gösterilen en büyük nedenler arasındadır. Makat bölgesinde kabıszlık ile ıkınmalar esnasında zorlanma ve ağrılar meydana gelir buda damarların zarar görerek kanamasına neden olur.

Basur (Hemoroid) Hastalığı Belirtileri nelerdir ?

  • Büyük Abdest esnasında zorlanmalar ve yanmalar ile beraber ortaya çıkan kanamalar basur’un en çok ortaya çıkan belirtilerindendir. (Yanmaların Baharatlı ve Acı gıdalardır.)
  • İltihaplanma nedeniyle basur memelerinde şişme ve genişlemeler nedeniyle, dışkı esnasında şiddetli ağrılar meydana gelebilir.
  • Rektum içerisinde şişmiş olan damarlar, mukus benzeri bir sıvı salgılar ve bu sıvı’da deriye zarar vererek bölgesinin şiddetli bir şekilde kaşınmasına neden olur.

Basur (Hemoroid) Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • 631-basur-hemodoid-ilaciİlk olarak hastanın dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmesi gerekir. Katı yiyecekler dışında bol bol su ve sıvı içiçekler tüketmesi gerekir. Yemek öncesi çorba içilmesi oldukça önemlidir. Kabızlığa neden olan Kahve, Hardal, Acı Baharatlar ve Alkol’den uzak durmanız hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir.
  • Makat bölgesinde meydana gelen kanamaların ortadan kalkması için çatlayan damarın onarılması gerekecektir. Bunun için genelde uzman hekimler yaygın olarak satılan Procto-Glivenol kremini önerecektir.
  • Aşırı yanma gibi durumlarda ılık suda oturma banyoları yapmanız bir süre ağrının azalmasını sağlayacaktır.
  • Günde en az 2 litre su içmeniz ve hareketlerinizi arttmanız gerekir.
  • Aşırı kilolu insanların biran önce zayıflaması ve beslenmelerine sebze,meyve gibi besinlerle ağırlık vermeleri gerekir.
  • Bitkisel çaylarda Basur hastalığı olanlar tarafından tercih edilir. Özellikle ökse otu yaprağı, ebegümeci, asma yaprağı ile karıştırılarak yapılan bitkisel çaylar hastanın uzun süre rahatlamasını sağlayacaktır.

Basur Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır ?

Koruyucu Merhemler

Aşırı zorlanmalar sonrası Tahriş olan damarların üstünde fiziksel bir bariyer oluşturarak, dışkı ile meydana gelecek teması önleyerek alanın daha fazla tahriş olmasını önler.

Astrenjan Merhemler

Damarlarda meydana gelen topaklanmayı engelleyerek, basura bağlı ağrı durumlarını azaltma konusunda yardımcı bir merhemdir.

Antiseptik Merhemler 

Tahriş olan bölgede bakteri oluşumunu hızlı ve güvenli bir şekilde önlemeye yardımcı olur.

Vücüdumuzda yer alan damarlar oldukça hassasdır. Damarların daha fazla güçlenmesine yardımcı ; böğürtlen, kiraz ve yaban mersini,mandalina, portakal, greyfurt gibi besin gıdalarını tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git