Bankart Lezyonu ameliyatı ve iyileşme Süreci

Bankart Lezyonu ameliyatı ve iyileşme Süreci
26 Mart 2013 tarihinde eklendi, 6.965 kez okundu.

Sağlık acısından önemli bir konu hakkında tecrübelerim ve yaşadıklarım hakkında sizlere bilgi vereceğim bir konu artroskopi ameliyatı nasıl yapılır ve bu ameliyatı gerektiren unsurlar.

Bankart Lezyonu yırtılması ve Sürekli Omuz çıkmalarına Çözüm

Hızlı düşme veya  birşeyi fırlatma gibi durumlarda sıklıkla ortaya çıkan omuz çıkıkları bazen sağlık açısından olumsuz sonuçları ortaya çıkabiliyor. 2009 yılında ortaya çıkan bu durumda ilk omuzumun çıkması ile şiddetli ağrı ve şok belirtileri ile nefes almama gibi bir durum sonrası omuzu birinin müdahalelesi ile birlikte tekrar yerine sokulabilir, bunu yaparken kişi en iyi şekilde acı ve kolun çıkışını refleks olarak hisseder.İlerleyen zamanlarda önlem alınmadığın, kol çıkmaları daha sık ve tekrarlayıcı olabilir, bu nedenle kesin bir hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Tedavim sürece gittiğim hastaneler ve yapılan yanlış uygulamaların nasıl gerçekleştiğini aşağıda bulunan kaynaktan okuyabilirsiniz.

Ankara hastane ve birçok büyük kurumun olması ile Türkiye’nin en gözde şehirleri arasında yer almaktadır. İlk olarak Onkoloji hastanesine gittim ve normal emardan sonra acil ameliyat yapılmasını sölediler, fakat hassas bir noktada olan omuz yırtığı normal emar ile görünemeyeceğini daha önceki doktorlardan duydum, ve tabiki onkoloji hastanesine itimat etmeyerek hacettepe hastanesine başvuru yaptım orda da emardan sonra omuz bölgesine sıvı verilerek iç kısım detaylı bir şekilde incelenerek ameliyat günü verildi. Ameliyat yapılırken kol kısmında toplam 3 delik açılmaktadır. 2 delik önde,diğeri ise arka kısımdadır. Arka kısım pis sıvıyı atmak için az bir miktar açık, ameliyat sonrası 1 veya 2 gün gibi ağrılarınızı hafifletmek için morfin verilmektedir. Bankart Lezyonu ameliyatı tekrarlayıcı omuz çıkmalarını engellemek için yapılmaktadır.

Ameliyat Artroskopi uygulaması ile yapılarak ön kısımdan açılan 2 delikten birine kamera diğerine, müdahale edecek alet yerleştirilerek kapalı ameliyatların en zor olanlarındandır. Bu uygulama ile vücutta daha az iz kalması ve ameliyatın daha başarılı geçmesi hedef alınmıştır. Daha fazla oynayan alanlarda (dirsek,ayak,omuz) gibi devamlı çıkma durumlarda Artroskopi ameliyatı uygulanmaktadır, ameliyat bölgesi uyuşturularak veya hasta tamamen uyuşturularak yapılan bir ameliyattır.Ameliyat esnasında kamera ve video özelliği bulunan ilk parça eklem içerisine steril serum fizyolojik verilerek hem dizin yıkanması sağlanırken hem de görüntünün doktolara net bir şekilde aktarılması, ameliyatının başarı oranını arttırmaktadır. Omuz kısmında çıkmaya neden olacak dokulara dikilerek veya vidalanarak yapılan ameliyatının iyileşme süreci ve nedenler hakkında aşağıda kaynaktan bilgi alabilirsiniz.

Artroskopi ve Bankart Lezyonu Ameliyatları Neden yapılır ?

 • Menisküsyırtıklarının tedavisinde
 • Erken dönemdeki eklem kireçlenmelerinin temizlenmesinde
 • Ön ve arka çapraz bağları yaralanmalarında
 • Diz kapağı kemiğinin sorunlarında
 • Devamlı çıkmalarda

İyileşme Süreci ve Sonrası

Hastanın kolundaki hasara göre hastanede kalma süresi değişebilir, fakat genel olarak rapor alacak arkadaşlara 31 günlük bir rapor verirler, ameliyat yapılan kol normal işlevlerini yerine getirebilmesi için fizik hareketleri ile güçlendirilmesi lazımdır, bunun için ilk etaplarda basit kol altına yastık alarak kendinize doğru çekmeniz ve, duvara ellerinizi koyarak yavaş bir şekilde ileri ve geriye doğru gitmeniz ilk etaptır. Daha sonra ilgili hastanelerin fizik bölümlerinde fizik yapılması gerekir, ama tabi fazla ilgi olmaz ameliyattan sonra bunun için size fizik hareketlerinin olduğu bir lastik (mavi renk ) ve yapılacak hareketler sayıları ile verilir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli unsur fizik hareketlerini yavaş bir şekilde dinlenerek yapmazsanız, sırt bölgesinde ödemin oluşmasına neden olmuş olursunuz, uzun bir süre ağrı ve sırtınızda şişlik hissedebilirsiniz, Şuan ameliyat olalı 2 yıla yaklaştı fakat aşırı derecede bilgisayar başında çalıştığımda omuz kısmında ağrılar oluyor bunun için daha fazla dinlenmek gerekiyor.

Ameliyat sonrası omuz ve sırt hizasından sarılı olan bandaj ile kolunuz sabitlenmektedir. Ameliyat sonrası kullanılan ilaçlar ise ağrı kesiciler ve mide koruyuculardır. Tam anlamıyla iyileşme süreci olmamaktadır, çünkü ağır kaldırmamak ve ani hareketlerden kaçınmanız lazımdır.

Artroskopi Ameliyatı fiyatları

Ameliyat yapılacak bölgeye ve kullanılan malzemeye göre fiyatlar değişiklik gösterbilmektedir. Şuan itibari ile 3500 Tl ücretten başlıyor,Ssk bu ameliyatı karşılamaktadır.

Bu sayfadan ameliyat hakkında sormak istediklerinizi veya yaşadıklarınızı anlatırsanız daha hızlı bir çözüm süreci oluşturmuş oluruz.

AVANTAJLARI:

 • Ameliyat 0.5 cm.’lik kesilerden yapıldığı için büyük bir cilt kesisi olmaz.

Diz kısmına  yapılan Artroskopi sonrası hasta aynı gün veya ertesi gün ayağa kalkabilir, fakat bankart lezyonu tamir edilecek hastane için bu süreç 10 ile 15 gün olarak değişmektedir.

 

Bankart Lezyonu ameliyatı ve iyileşme Süreci Konusuna 17 Yorum Yapıldı
 1. meryem dedi ki:

  safra kesemde taş var safra kesemi aldırmak istiyorum 17 yaşındayım ilgili cerrahtan randevu istiyorum

  1. admin dedi ki:

   Meryem Hanım belirtileri ve iletişim bulunduğunuz bölgeleri yasarsanız randevü alabileceğiniz yerleri buluruz.

 2. Emre dedi ki:

  Kolay gelsin. Bankart lezyonu ameliyatı oldum bundan 6 ay önce. Sizce kolumu tamamen, istediğim gibi kullanmalı mıyım, yani istediğim kadar ağırlık taşıyabilir miyim?

  1. admin dedi ki:

   Kolun eskisi kadar güçlü olmayacaktır. Fizik yapman gerekecek. Soğuk havalarda omuzundaki ağrıyı hissedeceksin. Zaten kolu zorladığında ağrı ortaya çıkacaktır. Artış hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır.

 3. murat dedi ki:

  Hocam merhaba.bende tekrarlayan omuz çıkığı rahatsızlığı var.bazen hiç hareket ettirmeden bile omuzum kendiliğinden çıkmaktadır ve bu Bana felaket bir ağrı yaşatmaktadır. en son 7aralik 2015(dün )tekrarlandı

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun Murat, Benimde bu durum askerde olmuştu şiddetli düşme sonrası 25 kere daha çıkmıştı. Daha sonrasında bankart lezyonu ameliyatı olmuştum. Öncelikle ortapedi doktoruna başvurman gerekiyor.Büyük ihtimal fizik tedavi vereceklerir. Tabi bu tedavide başarılı olmazsa lezyon ameliyatı daha mantıklı olacaktır.

 4. Servet arvas dedi ki:

  Hocam kolay gelsin bankart lezyonu ameliyati oldum askeri personelim doktorlar cikma riski yok diyolar dogal olarak operasyona cikicam size sorum su kol kac ay sonra tahmini olarak operasyona cikacak hale gelir ve tabiki tekrardan cikma riski varmi komando uzman cavusum

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun kolunuzda platin olmadan bu ameliyatın yapıldığını varsayalım. Yaklaşık olarak 6 – 9 ay arasında yavaş bir şekilde fizik hareketleri yapmanız gerekiyor. Hızlı bir şekilde yapıldığı taktirde vücutta ödem gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar kolun çıkma riski yok demelerine karşı diğer normal kolunuza göre daha dikkatli olmanız gerekiyor. Fizik hareketlerini düzenli bir şekilde yaptığınız taktirde ameliyat sonrası 1 yıl gibi bir zaman içerisinde operasyonlara katılabilirsiniz. Düşme ve El bombasını atma sonrası bu durumlar yaşanabiliyor.

 5. Onur dedi ki:

  Herkese merhaba yaklaşık 4 senedir çıkmayan omuzum merdivende ayağımın kayması sonucu sağ kolumu reflek olarak yukarı kaldırdığımda öne doğru çıktı. 4 senedir spor yapıyordum birçok hareketi bile yapabiliyorum ama yine çıktı. İlk defa yaklaşık 15 yıl önce çıktı toplamda 5 ten fazla çıkmıştır. Şimdi size bir sorum olacak anladığım kadarı ile sizde ameliyat olmuşunuz. 4 tanr doktora gittim hepsi ameliyat dedi zaten böyle diyeceklerini biliyordum. Şuan tek korkum ameliyat korkusu ve bunu yenebilirsem Bankart Lezyonu ameliyatı olacağım. Bu ameliyat hakkında niögi almak istiyorum evet doktorların hepsi bilgi verdi ama bu süreci yaşayan birisinden dinlemek en azından beni rahatlatacaktır. Sormak istediklerim ameliyat yaklaşık kaç saat sürüyor? Ameliyat sonra sı süreç zor mu? Kolumu herşey yolunda giderse eskisi gibi kullanabilirmiyim? Tekrardan çıkma olasılığı nedir? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle merhaba geçmiş olsun onur. Benim kolumda şiddetli düşmeye bağlı olarak omuz çıkmasının ardından 26 kere felan çıktı. Omuzu yerine oturtabiliyordum fakat ağrı uzun süre sürüyordu. Bankart lezyonu ameliyatında omuzun ön kısmında 2, arka kısmında kirli kanın çıkması için 1 delik yer alıyor. Ameliyat tahmini olabilir 2 – 4 saat arasında sürecektir. Ameliyat sonrası genel olarak ağrı kesici olarak bir müddet morfin veriliyor. Ben 9 gün hastanede yattım. Süreç ondan sonra başlıyor fizik ve kolu güçlendirme gibi durumlar 1 yıl kadar süre kolunu eskisi gibi kullanamazsın. Fizik tedavi yapmadığın sürece kolda kireçlenmeye bağlı sesler duyabilirsiniz. Kış ayların kolun ağrımasıda mümkün, ağır kaldırmamak ve ani hareketlerden kaçınmakta gerekir.

   1. Onur dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Benim omuzum arkaya doğtu ters bir hareket yaptığımda çıkıyor, nirşey kaldırırekn yada yüzerken daha çıkma olmadı. Karar verme aşamasındayım çok kararsızım açıkçası. Şuan omuzum iyi ağrı yok ama ters bir harekette çıkacağını bilmek insanın sinirlerini bozuyor. Doktor bana ameliyat yani beni yapacağım işle 1.5 saat dedi tabi daha uzunda olabilir bilemiyorum siz 9 gün hastanede kaldığınızı belirtmişsiniz bana doktor 1 gün kalıcan sonra eve gideceksin dedi ve 10 gün sonra dikişlerini alıcam ve hemen fizik tedaviye başlatacağım dedi kendi yerinde. Bir yandan olmak istiyorum zaten olursam en uygun tarih önümüzdeki hafta bir yandan da idare ettiim kadar edeyim diyorum. Birde şunu merak ediyorum bu ameliyattan sonra herşey yolunda giderse eğer 1 sene sonra yada ne bileyim 6 ay sonra tenis yada voleyboll oynayacak düzeye gelir mi omuz, bu oyunları oynamıyorum sadece oynarsam omuzumun çıkacağını biliyorum bu merak ediyorum omuz eskisi gibi mi oluyor? Tekrardan cevabınız için teşekkürler

    1. admin dedi ki:

     Ameliyat sonrası ağrılar yapılan işleme göre değişiklik gösterebiliyor. Fizik hareketlerini bıraktığınızda kireçlenmeler kaçınılmaz oluyor. Yeteri kadar omzu güçlendirirseniz, spor aktiviteleri yapabilirsiniz.

 6. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar hocam,
  40 gün önce kaza yaptım ve kazadan 3 gün sonra sol omzumdan bankart lezyonu ameliyatı oldum. ameliyatta omzuma vida takıldı. ameliyattan sonra 3 gün hastanede yatıp taburcu oldum. kol askısını 3 hafta kullandım ve bu hafta fizik tedaviye başlayacam. Kolun ağrıması ne zaman diner ve tam olarak ne zaman serbest kullanabilirim? Gıda sektöründe çalışıyorum ve işim gereği hareketli ve sürekli ayaktayım. İşe başlamak istiyorum ama koluma zararı olur diye tedirginim. ayrıca yüzmeye ne zaman başlayabilirim sizce? Tavsiye ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler..

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun kolunuza vida takılması omuza hasarın büyüklüğünü gösteriyor. Ameliyat sonrası yaklaşık olarak kaç gün hastanede kaldınız ve bu süreçte size ne gibi ağrı kesiciler verildi. Kolunuz tahmini olarak 2 – 3 ay bu şekilde kalmalı ve fizik tedavi işlemlerinde kolunuzu zorlamamanız gerekiyor. Normal şartlarda eskisi gibi kolu ayrıntılı olarak kullanamazsınız, ağır kaldırmak ve ani hareketlerden kaçınmanız gerekecektir. Hayatınız boyunca fizik yapılmadığı sürece kolda kireçlenmeler meydana gelebilir.

 7. Sinan dedi ki:

  Merhabalar. Aktif olarak futbol oynuyorum. Geçen sene şubat ayından itibaren kolum 5 defa çıktı en son çıkık 3 gün önce hazırlık maçında oldu aşırı kuvvet kaybı var. MR sonucunda labrum yırtığı teşhisi konuldu. Ameliyat olduktan sonraki süreci merak ediyorum lig maçlarım 20 gün sonra başlıyor geç dönmek istemiyorum. Ameliyat olduktan kaç hafta sonra güçlendirmeye başlıycam ve kolum eski kuvvetini kaç haftada alır ?

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle bu sorunu yaşamış biri olarak sana süreç hakkında bilgi vermekten memnuniyet duyarım. Kolun devamlı çıkması ve tekrar yerine oturması ile beraber kemik ve kaslarda ağrı meydana gelecektir. Ameliyat yaklaşık 2 – 6 saat arası sürebilmektedir. Tahmini hastane yatış süresi 5 – 10 gün arasında değişir. Kolun tamamen güçlenmesi fizik tedavisi felan 1 yıl kadar sürüyor. Yani hemen 1 ay sonra maç yapmayı unutmalısın. Hayatın boyunca fizik yapmadığın sürece kol ağrı ve kireçlenmeler olacağından ilk sağlam kol gibi olmayacağını ani hareketlerden kaçınman gerektiğini belirtirim.


Sayfa başına git