Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer

Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer
16 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 2.450 kez okundu.

Birçok kişinin mevsimsel değişmelerde hissettiği bedensel ve ruhsal olarak ortaya çıkan belirtilere verilen ad olarak bilinir. Havaların ısınması ile beraber, ne kadar çok uyusanızda sabah kalkmakta zorlanıyor ve kendinizi devamlı yorgun hissediyor olabilirsiniz, bu tamamen değişen hava şartlarından kaynaklıdır. Kişinin beslenme ve günlük hayatında bazı değişiklikler yapması gerekiyor. Bahar aylarında havadaki elektrik miktarının artış göstermesi, negatif ve pozitif iyonların artması ile beraber insan biyoritminde meydana gelmesi kaçınılmaz oluyor. Negatif iyonların artış göstermesi ile beraber ; halsizlik,yorgunluk ve kas ağrılarının meydana geldiği belirtiliyor. Yazın güneş ışığının kendini göstermesi ile insanı daha enerjik ve neşeli yapacak hormonların salgılanması artarken, kişinin ruhsal yapısı bu durumda önemli bir rol oynuyor.

Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer

Bu dönemde yorgunluğu azaltmak için sebze ve vitamin desteği almak gerekiyor. Yeterli miktartar karbonhidrat alımı yapmak yorgunluktan korunmada etkili, vücut enerjisinin %50-60’lık oranını karbonhidratlar oluşturmaktadır. Rafine edilmemiş ; Meyve,Sebze ve buğday ekmeği tüketilmesi uygundur. Yorgunlukla baş etmek için çalışma ve dinlenme zamanını en iyi şekilde ayarlamak gerekiyor. Çalışma ortamının havalandırılmış olmasıda oldukça önemli. Vücüdun susuz kalmasını engellemek için günde en az 1-1,5 litre su tüketilmesi gerekiyor.

Değişen havaya alışmak için düzeli ve metolizmayı hızlandıran egzersizler yapılması sağlık yönünden oldukça faydalıdır. Dokuların yeterli miktarda oksijenlenmesi ile bahar yorgunluğundan kurtulmanız mümkün olacaktır. Vücütta oluişan yorgunluk ve kas ağrıları uzun süre geçmediği süreçte, bunun altında yatan farklı nedenleri araştırmak gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git