Bağkur Affı 2014

Bağkur Affı 2014
13 Mart 2014 tarihinde eklendi, 1.372 kez okundu.

Seçimlerle birlikte birçok haber yazılıp çiziliyor. Bunlar arasından en çok ilgi çekeni ise bağkur affının olup, olmayacağı Haber ve Televizyonlarda her gün farklı bir torba yasayla ilgili her gün değişik bilgiler gündemde yer almaktadır. Uzun süredir herkes tarafından beklenen Sgk affı tam olarak ne zaman çıkacak ?

bagkur-affi

Torbadan büyük af çıkıyor

SGK; Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını TAKVİM’ gazetesine ayrıntılı bir şekilde açıkladı. Bağ-Kur borcu bulunup taksitlendirmek isteyenlere 3 ay ek süre verileceği ve bu süreç içerisinde taksitlendirmelerin yapılması gerektiğini söyledi. GSS borcu bulunanların faizlerinin tamamen silineceğide söz konusu. Uzun süredir bağkur affının olmaması Milyonlarca af bekleyen kişinin söz konusu olan sosyal güvenlik alanında atılacak yeni adımlara çevrildi.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ karmaşasına açıklık getirdir.Bağ-Kur borcu 2 yılı aşkın olanlara 3 aylık bir sürenin verileceği bu süre zafında işlem yapmayan bağkur borçlularının  hem süreleri,hemde bağkur hizmetleri silinecektir. Daha önceden yapılan Genel Sağlık sigortası affı sonrası, merakla beklenen Bağ-Kur borçlarının da  af ile silinmesi ve taksitlendirilmesi en çok beklenen haberler arasında yer alıyor. tasarının hangi durumları kapsadığı halen merak ediliyor. Sosyal Güvenlik uzmanları merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için açıkladı.

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olan kişileri kapsayacak. Bağkur affından 2 yıldan az olanların bu aftan yararlanamayacakları belirtiliyor.Yeni af ile beraber Bağkur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların hem hizmeti hemde borcunun silineceği söz konusu, 5 Yıllık borcu olan bir kişinin borcunu ödemediği taktirde 5 yıllık bağkur hizmet süresinden vazgeçmiş olacağı en önemli konu.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma olanağının olacağı biliniyor. Bağkur borcundan dolayı durdurulan hizmetlerindaha sonraki yıllarda ödenmesi ile beraber durdurulan hizmetler tekrar işlevini kazanacaktır.İster.Örnek olarak açıklamak gerekirse  2016 yılında  hizmetin ihyası yaparak o dönemdeki şartlara göre primlerini yatırabilecekler.Silinen borç, hizmet açtırılarak aktif hale yetkililer tarafından getirilebilecektir. 2014 yılından yapılması beklenen düzenleme sonrası borcu olan birden fazla esnafın sağlık hizmetlerinden yararlanmasıda hedeflenmektedir. İşveren prim borçlarına yönelik farklı çalışmaların olduğuda gündemde yer alıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git