Aşure Tarifi

Aşure Tarifi
3 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.879 kez okundu.

Muharrem ayının 10. günü aşure ayı olarak bilinmektedir. Muharrem ayı Kuran-ı kerim de kıymet verilen dört aydan biridir.

Aşure‘ kelimesi Arapça’da 10 anlamına gelen “Aşara” kelimesinden türemiştir.

Bu sene aşure ayının 11 Eylül 2016 pazartesi gününe denk gelmesi ile beraber, en güzel aşureleri yapmak isteyen bayanlar aşure tarifleri konusunda araştırma yapmaya başladı.

Aşure ayına az bir süre kala, aşure ayının önemi hakkında yayınladığımız makale ile bu muharrem ayın önemini öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda adını sıkca duyurmayı başaran isimler Arasında Oktay Usta, lezzetli yiyeceklerin tarifi ile Stv ekranlarının en çok izlenen isimlerin arasındadır. Muharrem aşure ayında aşure yapımı hakkında bilgisi olmayanlar için hazırladığı Aşure tarifi malzemeler ve hazırlanışı hakkında bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Oktay Usta Aşure Tarifi

Malzemeler:

500 Gr. Buğday
1 Kase Haşlanmış Nohut
1 Kase Haşlanmış Fasulye
1 Kase Kuru Üzüm
1 Çay B. Pirinç
2 Su B. Süt
2 Elma
1 Portakal
1 Kg Toz Şeker
200 Gr. Kuru Kayısı
200 Gr. Kuru İncir
Gül Suyu
Su

Üzeri İçin:
Fındık
Ceviz
Kuş Üzüm
Dolmalık Fıstık
Nar
Tarçın
Kuru İncir

Hazırlanışı:

  • Buğday, fasulye ve nohutu bir gece önceden suda bekletiyoruz. Nohutu ıslatırken sıcak su ve tuz koyuyoruz. Islatmış olduğumuz buğdayı iyice yıkayıp kara suyunu çıkartıyoruz. Geniş bir tencereye koyup ocağın üzerine alıyoruz. Üzerini geçecek kadar su koyup 1 taşım kaynatıyoruz.
  • Altını kapatıp 10-15 dakika dinlendiriyoruz. Tekrar kaynatıp tekrar dinlendiriyoruz. Gerekiyorsa biraz daha sıcak su ilave ediyoruz.. En son bir kez daha kaynatıp dinlendirdikten sonra tekrar ocağın altını yakıyoruz.
  • Sütü döküp karıştırmaya devam ederken, Pirinci yıkayıp ekleme yapıyoruz.
  • Tekrar sıcak su döküyoruz. Biraz kaynadıktan sonra fasulye ve nohutu ilave ediyoruz.. Sürekli karıştırıyoruz. Üzümleri yıkayıp katıyoruz. Malzeme koydukça suyunu arttırıyoruz.
  • Portakalın kabuğunu küp küp doğruyoruz. Ayrı bir tencerede haşlıyoruz. Elmaları küp küp doğrayıp aşureye ekliyoruz. Haşlanmış portakal kabuklarını ekliyoruz.
  • Biraz daha karıştırıp şekerini ekliyoruz. Şekeri eridikten sonra suda bekletilip doğranmış kayısıları ekliyoruz. Gül suyu döküyoruz. Gerekirse biraz daha sıcak su koyabiliriz.
  • Dibini tutmaması için sürekli karıştırıyoruz. Küp küp doğranmış incirleri katıyoruz. Biraz sıcak su katıyoruz. Sürekli karıştırarak biraz daha pişirip altını kapatıyoruz.
  • Kaselere paylaştırıyoruz. Ilıyıp üzeri pelte tuttuktan sonra, incir, kayısı, kuş üzümü, ceviz, file fındık, dolmalık fıstık, yeşil fıstık, tarçın ve nar taneleri ile süsleyip servis ediyoruz.

Aşure nasıl yapılır, Aşure malzemeleri,

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git