Aşure Günü Neden Oruç Tutulur

Aşure Günü Neden Oruç Tutulur
11 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 3.719 kez okundu.

asure-gunu-oruc-tutulurmu

Kasım ayını önemli kılan en önemli yön ise, Hicri ayların ilki olan Muharrem ayının bu aya denk gelmesi, bu ayı özel kılmaktadır. Aşure ayı olarak adlanlarılına ve ayın 10’una denk gelmesine karşı bu sene 13 kasım 2013 çarşamba gününe denk gelen aşure ayında, aşure orucunu tutmak her müslümanın sünnetidir.

Aşure Orucu Nasıl Tutulur ?

Aşure ayı 13 Kasım 2013 tarihine denk geldiğinden orucu şu şekilde tutmanız gerekmektedir.Önden bir gün (12 ve 13’üncü günler) yahut sondan bir gün (13 ve 14’üncü günler)’ oruç tutulmalıdır. Peygamber efendimiz SA. aşure günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Bunun dışında muharrem ayında okuyabileceğiniz aşure duaları da bulunmaktadır.Normal zamanlarda kılınan nafile namazları, sünnet olan Pazartesi ve Perşembe oruçları, dualar… Fakat sadece Muharrem ayına mahsus olarak yukarıdaki oruç dışında farklı  bir ibadet olmamasına rağmen dua’nın önemide oldukça büyüktür.

Aşure orucuyla ilgili hadisler şöyledir:

Aişe (radıyallahu anhâ) demiştir ki: “Aşure günü cahiliye devrinde, Kureyşlilerin oruç tuttukları bir gündü. O günde Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de oruç tutuyordu. Resûlullah, Medine’ye gelince de aşure günü oruç tuttu ve o günün orucunu emretti. Ramazan orucu farz kılınınca farz oruç Ra*mazan oldu ve aşure terk edildi. Artık isteyen o gün oruç tuttu, isteyen tutmadı.” (Buhari, Savm 1, 68, Müslim, Sıyâm 113 (1125); Tirmizî, Savm, 49; Ebu Davud, Savm, 64; Muvatta, Sıyam, 33)

Abdullah İbn Ömer (adıyallahu anhumâ) demiştir ki: Aşure (günü), cahiliye devrinde oruç tuttuğumuz bir gündü. Ra*mazan farz kılınınca, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bu (gün) Allah’ın günlerinden bir gündür. Dileyen o gün oruç tutar, dileyen tutmaz.” (Buhari, Savm, 68; Müslim, Sıyâm, 117 (1126); Ebû Dâvûd, Savm, 64)

Abdullah İbn Abbas (radıyallahu anhumâ) demiştir ki: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye gelince Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Bunun sebebi sorulduğunda Yahudiler: “Bu (gün) Allah (c.c.)’ın Firavun’a karşı Musa’ya yardım ettiği gündür. Biz onu tazim için bugün oruç tutuyoruz” dediler. Bunun üze*rine Resûlullah: “Biz Musa’ya sizden daha yakınız” buyurdu ve Aşure orucunu emretti. (Buhari, Enbiya, 24, Menakıbu’l-Ensar, 52; Müslim, Sıyâm, 127 (1130); Ebû Dâvûd, Savm, 64; İbn Mâce, Sıyâm, 41; Ahmed b. Hanbel, 1/291, 310, 336, 340.)

Yukarıdaki iki hadiste Peygamberimizin Mekke’de iken de aşure orucunu tuttuğu ifade ediliyor. Ama son hadiste bu orucun Medine’de başladığı anlaşılmaktadır. Bu durum, bir çelişkiyi gerektirmez. Arap*lar, Hz. İbrahim’in dininden kalma bir ibâdet olarak, Yahudi*ler de Musa aleyhisselama uyarak bu orucu tutmuş olabilirler. Yahudilere, Aşure günü oruç tutmalarının sebe*binin sorulması, onların bu orucu hangi gerekçeyle tuttuklarını öğrenmek için olabilir.

Allah katında tüm müslüman kardeşlerimizin duaları ve oruçları kabul olur umarım. Bu güzel günde kardeşlik ve huzur içinde yaşamayı herkez ister doğrusu, israildeve ıraktan eziyet ve çaresizce öldürülen müslüman kardeşlerimize güç ver Allah’ım sen acıyan ve merhaba edensin.

Aşure günü oruç tutulurmu, aşure günü tutulan orucun önemi

Aşure Günü Neden Oruç Tutulur Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. melis dedi ki:

    selamün aleyküm ben aşure gününde yani dün oruç tuttum 2 gün üst üste oruç tutulacağını bilmiyordum sizce bu günah mı ya da bunun telafisi olur mu ?

    1. admin dedi ki:

      Merhaba Melis, Bu muharrem ayda 2 gün oruç tutulmaktadır. Bu birgün öncesi veya sonrası olarak yapılır. Bilmediğin halde birgün oruç tutmuş olabilirsin bu günah değildir. Önemli olan niyet edip bu orucu tam anlamı ile tutabilmendir.


Sayfa başına git