Aşure Ayının Önemi

Aşure Ayının Önemi
7 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 2.908 kez okundu.

Muharrem aylar arasında bulunan aşure ayı 11 Ekim 2016 Salı gününe denk gelmektedir. Bazı arkadaşlar halen bu ayın önemini ve oruç tutmanın ne kadar sevap olduğunu bilmedikleri için Muharrem aylar arasında bulunan aşure ayının önemini aşağıda bulunan makale de görebilirler.

Muharrem ayında peygamber efendimiz Medine’ye hicret ettiği zaman oradaki Yahudilerin, Muharrem ayının 10. gününde oruç tuttuklarını görmüş ve efendimiz onlara sormuş ‘niçin oruç tutuyorsunuz diye’ onlarda demiş ki ’ biz Muharremin 10’nunda İsrail oğulları Hz. Musa öndeliğinde kurtuluşa ermiştir. O yüzden biz bugünü oruçlu geçirdiklerini’ söylemişler. O zaman peygamber efendimiz demiş ki Hz. Musa sizdense bana daha yakındır, benim kardeşimdir onun oruç tuttuğu günde bende oruç tutarım ve o gün peygamber efendimiz oruç tutmuş ve ashabına da oruç tutmalarını tavsiye etmiştir. Ama biz deriz ki Muharrem ayının başından, ortasından ve sonundan 3’er gün oruç tutmak sevaptır. Ayrıca Muharrem ayının içerisinde bulunan aşure dediğimiz 10. günü vardır. Aşure aşı pişirmenin dinimizde herhangi bir kaynağı ve delili yoktur.

asure-ayi

Ama aşure bir örf ve gelenek haline gelmiştir ve asırlardır uygulanmıştır. Aşure yapıp dağıtmakta farklı bir maksat aramamak gerekir, muhabbetin, komşular arası ilişkilerin daha güzel olmasını pekiştiren yardımlaşma ve birbirini davet etmedir. Muharrem ayının İslam dini açısında bir önemi de Hz. Hüseyin efendimizin şehit olma ayıdır. Muharremin 13. gününde de Hüseyin efendimiz ve 72 kişi ile beraber şehir olmuştur. Muharrem ayının 1 günü hicri yılın başı olarak kabul edilir. Hz. Ömer döneminde İslam dininin bir tarihi olsun diye Hz. Ali efendimiz, Peygamberimizin hicretini yılın başlangıcı olarak sayalım demiştir. 622 yılında Peygamber efendimiz hicret etmiştir. Muharrem ayı İslam dini açısından önemli ve böylesine matemli bir aydır.

Aşure ayı adını nerden almıştır, Bu ayı önemli kılan unsurlar nelerdir, Muharrem aşure ayı ne zaman ?

Aşure Ayının Önemi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. sernur dedi ki:

    çok işime yaradı.sayenizde 100 aldım.TEŞEKKÜR EDERİM


Sayfa başına git