Askerlikten kaçma cezası ne kadar,yoklama kaçağı cezası,asker kaçak ceza tablosu | Kişisel blog
9:27 pm - Pazar Kasım 22, 2015

Askerlikten Kaçma Cezası

Perşembe, 31 Ekim 2013, 14:36 | Haber | 24 Yorum | Read 3950 Times
by admin

asker-kacma-cezalari

2013 yılında yürürlüğe giren ve Askerlik Süresinin 15 Aydan 12 aya çekilmesi ile beraber, asker açığının ortaya çıkmasını engellemek için yoklama ve uzun süredir askerden kaçan kişilerin teslim olması için para cezası verilmesi son zamanlarının gündeminde büyük yankı uyandırdı.

Sayın Başbakan’ın 60 bin kadar asker kaçağının bulunması ve yakalanmaları için milli savunma bakanlığına uyarıda bulunması ile beraber MSB’nin sitesinde yapılan açıklamaya göre “YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYALARIN YURT GENELİNDE ARANMASI” konulu bölümde cezaların miktarları ayrıntılı olarak verildi.

Asker açığını biran önce engellemek isteyen devlet, Emniyet genel müdürlüklerinide harekete geçirerek kaçakların bir an önce yakalanması gerektiğini vurguladı.

Düzenlenme öncesinde Yoklama kaçağı olup, belirli bir süre sonra askerlik hizmetini yapanlar için sadece savunma ve dilekçe alınırken, yeni düzenleme ile yüksek cezalar askerden kaçmayı birkez daha düşündürecek gibi.
Kendi isteği ile teslim olan kaçaklara ceza indirimi yapılırken, yakalanan kişilere daha fazla ceza miktarı tebliğ edilecektir.

Askerlikten kaçma cezaları ne kadar ?

askerden-kacma-cezasi

Hangi durumda bulunan asker kaçakları para ödeyecek, tüm asker kaçaklarımı para ödeyecek merak edilen tüm sorularınızın cevabını sayfamızdan bulabilirsiniz.

1 yıla kadar bakaya kalan ve işlemlerini kendiliğinden tamamlatan yükümlülere 593 lira, yakalanarak getirilen yükümlülere ise 2 bin 376 lira idari para cezası

24 responses to "Askerlikten Kaçma Cezası"

 1. fatih diyor ki:

  30 yaşındayım ve halen üniversite son sınfı ögrencisiyşm.2 gün önce gbt te tebligat aldım.15 gün içerisinde başvurmam söylendi.başvurursam ne olacak ya da tecil hakkım varmı yardımcı olurmusunuz kafam cok karıstı

 2. eda diyor ki:

  merhaba. erkek arkadaşım tatbikat yerinde askerden kaçmaya calısırken yakalandı. mahkemeye cıkacakmış cezası ne olur acaba? teşekkürler.

 3. Büşra diyor ki:

  Merhaba sevgilim askerden izne geldi ve gitmem dedi bi kaç aydır gitmiyor 5 milyar para cezası yatırdı gidince cezası ne olur ? Ne kadar süre yatar askeri ceza evinde ?

  • admin diyor ki:

   Uzun bir süre yatacağından şüpheniz olmasın,kaçtığı günlere göre askerliği uzayacaktır.

 4. gulcan diyor ki:

  benımde kardesım askerden kactı 5 aylıkken askerken cezası ne olur bı ay sonra gıderse kendı

  • admin diyor ki:

   Kaçma süresine göre görevi kötüye kullanmadan ve uzun süreli kaçarsa mahkeme yolu ile askeri cezaevine düşme ihtimali yüksektir.Kısa sürede teslim olursa sadece disko cezası yer. ve askerliği kaçtığı gün kadar uzar.

 5. mehmet diyor ki:

  acemi birligini bitirdim usta birligine gittim 2.gün kaçtım 15 gün oldu kaçalı şimdi gidip teslim olsam ben kendim ne ceza alırım nasıl bi ceza alırım

  • admin diyor ki:

   Merhaba, kaçma konusu gerçekten sıkıntı 15 – 30 gün arasında askerliğinin uzayacağından emin olabilirsin.

 6. ahmet diyor ki:

  merhaba ben kars’ta askerlik yapmaktayım. Bizim bölükte devrecilik ve sıracılık var.. bu yüzden askerde çok sıkıntılar çektim üst devreler tarafından 15kişiyle darp edildim uzun yazmak istemedim öz ve net konuya geleyim 2 kere darp raporu aldım. psikoolojim çok bozuk ankara gataya sevk aldım oradan da 1 ay hava değişimi aldım memleketime döndüm. şuan akere gitmeme 15 günüm kaldı üst devrelerle aramdaki olan mahkeme sonuçlandı 10 kişi 30 gün uzatma cezası aldılar şimdi ben birdaha gidersem sıkıntı olucak biliyorum bu yüzden gitmek istemiyorum üst devrelerin 30 günü kalmıştı 30 gün cezayla 60 günü var 2 ay askere gitmesem ne kadar ceza alırım veya ceza almama gibi birşey olur mu ne yapmam gerek beni aydınlatırsanız sevinirim.. Şimdiden teşekkür ediyorum

  • admin diyor ki:

   Valla kardeşim bende doğuda askerlik yaptım hemen hemen her yerde devrecilik ve sıralıcık olayı var. Tabi ben şansa bölüm yazıcı olunca nöbet, çarşı felan yazmalarda bana kalınca pek fazla devrecilik görmedim. Aslında senin böyle dayaklık durumun nasıl oldu onuda anlamıyorum. Alt devren gelene kadar biraz dişini sıksaydın keşke. Ama anlamadığım konu bunlar sen darp raporu alacak kadar neden dövdükleri. Ayrıca askerden kaçma fikrine gelincede çok mantıksız 3 – 5 onun bunun çoçuğu için askerliğini yakmana gerek yok.30 gün askerlikleri uzamış iyi olmuş, sen adamlığını koru git askerliğine nasıl olsa bu saatten sonra bişi yapamazlar. Kaçmak korklara yakışır kardeşim, bunun için 2 ay askere gitmesen askeri mahkemede yargılanırsın ve askerliğin uzamasının yanı sıra askeri cezaevine girersen :) mantıklı düşün

 7. sıla diyor ki:

  Selam halamin oğlu iki hafta once dagitima geldi sonra askere ankaraya gitti ankara daki askeriyeden kacti nereye olduguda belli deil bunun cezasi nedir?

  • admin diyor ki:

   Merhaba, ne kadar süre kaçtığı ve firari iken karıştığı olaylar göz önünde bulundurularak ceza verilir.

 8. Begüm diyor ki:

  Kuzenim askerden kaçmış sıkıldığı için oyle gezmek için binbaşı yakalamış bunları mahkemeye çıkıcaklarmış acaba cezası ne olur?

 9. Begüm diyor ki:

  Bir gün ya o gün çıkıyolar o günde görüyolar

 10. Omer Oguz diyor ki:

  Adim omer kardeşim 3 gunluk askerken amaliyat oldu para yatirsak bedelli olarak olurmu bi yardimci olursaniz sewinirim..

  • admin diyor ki:

   Çok geç kalmışsınız. Bir müddet hava değişimi alır, yani sonradan paralı askerlik gibi bir durum söz konusu olamaz.

 11. Özel diyor ki:

  Halamın oglu askeriyeye gitti gittigi günün ertesi günü firar etti bunun cezası nedir acaba acıklarmısnız

  • admin diyor ki:

   Kaçtığı gün ne kadar uzun olursa askerliği o kadar uzayacaktır. Tabi bunun yanıda disko cezasıda alacaktır.

 12. özel diyor ki:

  bu ikinci mesajım size cvp vermediniz kuzenim askere gittigi günün ertesi askerden kactı ceazası nedir acaba ?

 13. Brky diyor ki:

  Mrb ben birliğe teslim olmadım şuan öğrenci gözükmüyorum aöf kaydımı dondurmustum ikinci döneme kadar beklesem tekrar aktif duruma getirsem ve belge götürsem bir sıkıntı olurmu?

Düşüncelerinize Önem Veriyoruz...