Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?
8 Mart 2018 tarihinde eklendi, 1.427 kez okundu.

Arı sokması günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz durumlardan birisidir. İnsanın canını yakan ve bazen de tehlike arz eden bir olaydır. Ülkemizde birkaç çeşit arı türü vardır. İri arılar, sarı yabani arılar ve bal arıları en yaygın görülen türlerdir. Arı saldırısı karşısında yapılacak en etkili yöntem yüzümüzü ellerimizle kapatıp hemen uzaklaşmak ve bitkilerin arasına başımızı ve vücudumuzu sokmaktır. Bal arısı haricindeki arı sokmalarında vücutta arının iğnesi kalmamaktadır. Bu durumla karşılaştığımızda acıyı azaltmak ve sağlığımızı kaybetmemek açısından bazı önlemler almamızda fayda vardır.

Zehri Devre Dışı Bırakalım

Arı sokmasına maruz kaldığımızda arının iğnesi vücudumuzda kalır ve iğne içindeki zehir bitene kadar pompalama yapmaya devam eder. İlk yapmamız gereken şey bizi sokan arının iğnesini vücudumuzdan çıkartmaktır. Eğer ki iğne vücuda tam olarak girmişse cımbız veya ucu küt olan kredi kartı gibi bir şey ile iğneyi çıkartmak, iğnenin kırılıp vücudumuzda kalmasını engelleyecektir.

Alerjisi Olan Beklememeli

Daha önce uzman doktor tarafından arı sokmasına alerjisi olduğu belirtilen kişiler, acil olarak hastaneye başvurmalıdır. Önemsenmediği takdirde felç veya ölüme maruz kalınabilir.

Arının sokmasıyla baş ağrısı, bulantı, kusma, halsizlik, ateş gibi belirtiler oluşur ise hemen doktora başvurulmalıdır. Birden çok veya sürü halinde arının sokmasına maruz kalınmışsa beklemeden ve kesinlikle hastaneye başvurulmalıdır.

Zehrin ve Acının Etkisini Azaltalım

Yaralı bölgeyi yukarıya doğru kaldırmak şişmeyi azaltacaktır. Oluşan kaşıntılar, kızarıklıklar ve kabartılar normaldir. Ortalama bir günün sonunda etkisini kaybetmeye başlayacaktır.

– Arı sokmasından sonra yara, mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.

– Arının soktuğu bölgeye amonyak sürmek de ağrının azalması ve zehrin alınması için önemlidir.

– Alternatif olarak arının kendi ürettiği şifa olan balı deriye uygulamak, zehri almakta ve ağrıyı azaltmaktadır.

– Arı sokmalarında zehri alan diğer yöntem lavanta yağı uygulamasıdır. Yaralı bölgeye birkaç damla lavanta yağı damlatmak yeterli olacaktır.

– Karbonat ve su karışımıyla oluşturulabilecek macun ağrıyı azaltır.

– Yaraya buz koymak şişmeyi ve ağrı hissini azaltır.

– Eşek arısı (yabani arı) sokmalarında sirke veya limon suyu uygulanır.

Not olarak arı zehri birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git