Araç Değer Kaybı Davası Nedir Nasıl Açılır ?

Araç Değer Kaybı Davası Nedir Nasıl Açılır ?
4 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.880 kez okundu.

Ülkemizde sıfır araçlara göre ikinci el araç piyasası oldukça fazla rağbet görmektedir. Araç satış esnasında aracın değerini belirleyen faktörler arasında ; Modeli, Kilometresi ve Boyalı veya değişen parçasınının olmaması önemli rol oynar. Alıcı satış öncesi aracın motor şasi numarasından veya plakasından sorgulama yaparak aracın karıştığı kazaları ve hasar kayıtlarını kolayca öğrenebilir.

Özellikle büyükşehirlerde araç sayısının fazla olması ile beraber tecrübesiz şöförlerinde olduğunu düşünürsek, hiç suçunuz olmadığı halde trafikte veya park halinde aracınıza vurabilirler. Normal şartlarda karşı tarafın trafik sigortası ve kaskosundan karşılanan masraflar yanı sıra aracınız satış durumunda değişen parçaları veya boyası varsa fiyatında 2 – 3 bin Tl gibi değer kaybı oluşacaktır. Buda aracın ikinci el piyasında orjinallerine göre daha düşük fiyatlar ile satılacak olmasına işaret eder. Eğer ortaya çıkan hasar sigorta veya kasko firması tarafından karşılandıysa bu hasar kaydı olarak tutan ücret araca işlenmektedir.

Araç Değer Kaybı Neye Göre Belirlenir ?

  • Araç Üretim Yılı
  • Marka ve Model Bilgisi
  • Kilometresi
  • Hasar geçmişi ve durumu
  • Trafiğe çıktığı tarih
  • Değişen parçalar ve Boya bulunan yerler

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır ?

Kazada herhangi bir kusuru bulunmayan sürücüler ve park halinde araçlarına başka bir aracın vurması sonrası meydana gelen hasarlar ile beraber araç değer kaybedecektir. Genel olarak kazalarda değer kaybına uğrayan kişiler sigorta firmalarına (kaza resimleri,kaza tespit tutanağı,eksper raporu) gibi evrakları mail yolu ile ilettikten 7 – 10 gün arasında konu hakkında sigorta firmasından bilgi almalıdır. Normal şartlarda kaza sonrası 2 yıl içerisinde değer davası açılabildiğinden sigorta firmasına veya kazaya neden olan sürücüye dava açabilirsiniz.

Sırası İle Takip Edilmesi Gerekenler

  • İlk olarak üst kısımda yer alan evrak ve belgeleri sigorta firmasına mail yolu ile ileterek, ulaştığına dahil teyit etmeniz gerekir.
  • Araç değer kaybının tahsisi konusunda sorun çıkaran sigorta firmalarına, araç değer kaybını gösteren ekspertiz raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonu aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Araç değer kaybı davasının 2 yıl içerisinde açılması gerekiyor. Zaman aşımı olduktan sonra dava açmak pek mümkün olmuyor.

Kaza esnasında birden fazla aracın hasar görmesi durumunda sigorta firmasından değer kaybı ücreti almak oldukça zordur. Tek kişi tarafından karışılan kazalarda kusurunuz bulunmuyorsa, değer kaybı ücreti almanız daha kolay olacaktır. Daha önce aracın hasarın o bölgeden onarım görmemiş olması ve orjinal olmasıda gerekiyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra halen bir sonuca varamadıysanız www.sigortatahkim.org (Sigorta Tahkim Komisyonu) adresine giriş yaptıktan sonra, Başvuru ücretini ödeyerek değer kaybı için başvuruda bulunarak uzmanlaşmış hakemler tarafından basit, süratli ve adil bir biçimde araç değer kaybı konusunda yardımcı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Halen araç değer kaybı konusunda haklı olduğunuz halde sigorta firmasından veya Tahkim komisyonundan olumlu bir sonuç elde edemediyseniz, bir avukat aracılığı ile alt kısımdaki Dilekçeyi doldurarak dava açabilirsiniz. Davayı kazanmanız durumunda sigorta firması ayrıca avukat masraflarınıda ödemekle hükümlü olacaktır.

ARAÇ DEĞER KAYBI DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git